Kontynuując dążenie do przybliżenia bogactwa polskiej kultury międzynarodowej publiczności, Instytut Adama Mickiewicza (IAM) ogłosił powstanie „Joy & Devotion” – nowego, corocznego festiwalu polskiej muzyki sakralnej. Festiwal rozpocznie się 2 listopada – napisano na FB IAM.
"+Joy & Devotion+, pod kierownictwem artystycznym kompozytora i dyrygenta Pawła Łukaszewskiego odbędzie się w St. Martin-in-the-Fields w Londynie od 2 do 5 listopada 2021 z udziałem renomowanych zespołów chóralnych The Gesualdo Six, Tenebrae i Echo, które wykonają programy zarówno znanych, jak i mniej popularnych kompozytorów utworów religijnych powstałych pomiędzy XIII a XXI wiekiem" - czytamy w informacji o festiwalu.
Jak wyjaśniono, "festiwal otworzy uznana grupa The Gesualdo Six pod dyrekcją i reżyserią Owaina Parka, przeplatając program dzieł wybitnych współczesnych polskich kompozytorów, w tym dwa prawykonania, z XVI-wieczną +Missa Mater Matris+ Krzysztofa Borka (2 listopada)". "Inspiracją dla programu była msza Borka oparta na kompozycji +Missa Mater Matris+ Josquina des Pres, która nadal celebrowana jest pięćset lat po jego śmierci" - napisano.
Wśród prawykonań znajdą się m.in. "Ave, Regina caelorum" Aleksandra Jana Szopy, "O sacrum convivium" i "O salutaris Hostia" Łukasza Farcinkiewicza, "Benedicamus Domino" nieżyjącego już Krzysztofa Pendereckiego (z +Missa brevis+, 1992) oraz "Modlitwa"/"Prayer" Andrzeja i Roxanny Panufnik.
"Na uwagę zasługują także kompozycje na organy powojennego organisty i improwizatora Mariana Sawy, +Bogurodzica, Dziewica+ i +Regina Poloniae+" - zaznaczono.
Zapowiedziano, że "najstarsze utwory prezentowane na Festiwalu, XV-wieczny +Ortus de Polonia+ Jerzego Libana i XIII-wieczne +Gaude Mater Polonia+ Wincentego z Kielczy, rozpoczną i zakończą program przygotowany przez Nigela Shorta dla wielokrotnie nagradzanego chóru Tenebrae (4 listopada)". "W koncercie znajdzie się także kompozycja dyrektora artystycznego Festiwalu, Pawła Łukaszewskiego, +Prayer for those who shall return+; +Totus tuus+ Henryka Mikołaja Góreckiego, napisane u schyłku komunizmu w 1987 r. po III pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, oraz +Dona nobis pacem+ Wojciecha Kilara z jego +Missa pro pace+, napisaną z okazji stulecia Filharmonii Narodowej w 2000 r." - dodano.
Zaznaczono, że "zaśpiewana zostanie także XVI-wieczna +Missa Paschalis+ Marcina Leopolity oraz +Improwizacje na temat polskiej pieśni sakralnej »Święty Boże«+ Mieczysława Surzyńskiego op. 38 na organy".
Podkreślono, że "festiwal zamknie młody, ale ceniony zespół wokalny Echo pod dyrekcją Sarah Latto, z programem muzycznym, którego centralnym elementem jest +Missa Paschalis+ XVII-wiecznego kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (5 listopada)". "Jego minimalistyczne +Stile Antico+ stanowi strukturę i inspirację dla reszty programu, który obejmie XVI-wieczne motety Mikołaja Zieleńskiego i Wacława z Szamotuł oraz dzieła trzech żyjących, współczesnych kompozytorek: brytyjsko-polskiej kompozytorki Roxanny Panufnik i polskich kompozytorek Aleksandry Chmielewskiej i Anny Rocławskiej-Musiałczyk" - czytamy na stronie IAM.
Więcej informacji o programie festiwalu znaleźć można na stronie: https://culture.pl/pl/wydarzenie/joy-devotion-nowy-coroczny-festiwal-polskiej-muzyki-sakralnej-w-wielkiej-brytanii.
Jak wyjaśniono, "+Joy & Devotion+ zostanie również zaprezentowany poza stolicą: Echo da koncert w Downing Place URC w Cambridge w ramach Cambridge Festival of the Voice (4 listopada). "Program ten, zatytułowany +Dwór Polski+, przybliży twórczość kompozytorów mieszkających w Warszawie i Krakowie w XVI i XVII wieku, ponownie prezentując +Missę Paschalis+ Gorczyckiego i +Laetentur caeli+ Zieleńskiego oraz utwory włoskich kompozytorów Luki Marenzio, Asprillo Pacellego i Vincenza Bertolusiego" - napisano w informacji o festiwalu.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/