Panowanie Chrystusa oznacza stanowienie praw, które nie godzą w prawo naturalne i Dekalog – powiedział PAP delegat KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych bp Stanisław Jamrozek. W Warszawie 4-7 listopada odbędzie się Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla.
Kongres w Domu Technika NOT odbędzie się pod hasłem "W diecezjach i parafiach +Króluj nam, Chryste!+".
"Chcemy przyjrzeć się, jak wygląda realizacja +Jubileuszowego aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana+, którego proklamacja odbyła się 19 listopada 2016 r. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Chodzi nie tylko o znajomość przyrzeczeń wtedy złożonych, ale też o ich praktyczne stosowanie w naszym życiu osobistym, kościelnym i społecznym" – powiedział bp Jamrozek.
"Wierni niby wiedzą, że Jezus ma stać w centrum ich życia, ale w praktyce często są od Niego bardzo oddaleni" – ocenił duchowny.
Zaznaczył, że "parafia powinna być wspólnotą osób angażujących się w życie Kościoła, głoszących Dobrą Nowinę każdemu spotkanemu człowiekowi".
"Jeśli wspólnota będzie kroczyć z Panem, to dzięki swojemu świadectwu pociągnie innych na Bożą drogę. Rozmodlone parafie tworzą piękną wspólnotę diecezjalną" – wskazał hierarcha.
Powiedział, że przez przyjęcie chrześcijaństwa naród zaprosił Chrystusa do swojego życia społecznego, narodowego i rodzinnego.
"Akt był odnowieniem tego zaproszenia, a zarazem potwierdzeniem naszej woli trwania przy wartościach ewangelicznych tak drogich nam Polakom. Na nowo uznaliśmy panowanie Jezusa nad nami, wyraziliśmy wolę poddania się Jego prawu, Jemu zawierzyliśmy i poświęciliśmy naszą ojczyznę i cały naród. Było to potwierdzenie naszych pragnień, aby iść za Jezusem w naszej codzienności i budować z Nim taką rzeczywistość, w której On znajdzie należne Mu pierwsze miejsce" – wyjaśnił bp Jamrozek.
Akt wypowiedziany był przy udziale najwyższych władz państwowych i kościelnych.
Hierarcha zaznaczył, że w życiu indywidualnym oznacza on zgodę na podejmowanie codziennych wyborów razem z Jezusem. Wyjaśnił, że chodzi o pytanie o Chrystusa, co się jemu podoba.
Podkreślił, że "w życiu społeczeństwa królowanie Chrystusa oznaczać będzie stanowienie takich praw, które nie godzą ani w prawo naturalne, ani w Dekalog. To również kierowanie się sprawiedliwością, uczciwością, szacunkiem do każdego człowieka, czynnym miłosierdziem, zdecydowana ochrona życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci" – wskazał biskup.
Ostrzegł, że jeśli "świat nie będzie bronił godności osoby ludzkiej, pójdzie ku zagładzie".
Zaznaczył, że w życiu narodu królowanie Jezusa "poprowadzi do wzajemnej zgody, której dzisiaj tak bardzo potrzebujemy". "Chrystus uczy nas przebaczenia. Tylko przy Nim potrafimy zbudować prawdziwą wspólnotę, która bazuje na wartościach, a nie na pieniądzach" – powiedział bp Jamrozek.
W czasie Kongresu przybliżone zostanie m.in. ujęcie królestwa Bożego w nauczaniu św. Jana Pawła II, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, św. s. Faustyny Kowalskiej i Służebnicy Bożej Rozalii Celakówny.
Przewodniczącego Komisji Nauki Wiary KEP bp Andrzej Czaja podejmie temat biskupów i kapłanów jako budowniczych królestwa Bożego. Wyzwania stojące przed osobami konsekrowanymi przybliży przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Jacek Kiciński.
Na temat zaangażowania świeckich będą mówili prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Urszula Furtak, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ks. dr Andrzej Lubowicki i przewodniczący zarządu Fundacji Dzieło Trzeciego Tysiąclecia ks. Dariusz Kowalczyk. Podczas sesji zostanie także podjęty temat roli dzieci, młodzieży i rodzin oraz osób chorych w szerzeniu królestwa Bożego.
W piątek 5 listopada w bazylice Świętego Krzyża mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a w sobotę o godz. 9.00 bp Czaja.
Kongres zwieńczy w niedzielę 7 listopada Orszak Jezusa Chrystusa Króla, który wyruszy o godz. 12.00 spod bazyliki Świętego Krzyża i przejdzie do archikatedry św. Jana Chrzciciela. Po drodze przewidziane są cztery stacje z przemówieniami. Pierwsza – przy Pałacu Staszica, druga – obok kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP, przy pomniku Prymasa Tysiąclecia, trzecia – przy Pałacu Prezydenckim i czwarta – przy kościele akademickim św. Anny. Orszak będzie miał charakter procesji liturgicznej.
Eucharystii na zakończenie kongresu w archikatedrze św. Jan Chrzciciela o godz. 13.30 będzie przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.
Bp Jamrozek pytany o formację środowisk związanych z intronizacją Jezusa Chrystusa Króla wyjaśnił, że największy nacisk położony jest na formację wiary członków zaangażowanych w dzieło intronizacji.
"Chodzi o biblijne spojrzenie na królowanie Jezusa i przyjmowanie nauczania Kościoła. To jest fundament zjednoczenia się, aby wspólnie budować królestwo Chrystusowe" – wyjaśnił.
Zespołowi KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych przewodzi ks. bp Stanisław Jamrozek, delegat KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych. W skład zespołu, oprócz kilkunastu biskupów, wchodzą świeccy liderzy zrzeszeń, zajmujących się "szerzeniem królestwa Chrystusowego w Polsce".
5 lutego 2019 r. bp Stanisław Jamrozek powołał Radę Ogólnopolskiego Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla, która zrzesza kilkanaście tysięcy wiernych z kilku ruchów, w tym m.in.: Ruch Obrony Rzeczypospolitej "Samorządna Polska", Fundacja Serca Jezusa, Rycerstwo Jezusa Chrystusa Króla, Stowarzyszenia Misjonarzy Świeckich "Inkulturacja", Stowarzyszenia "Róża" i Stowarzyszenie Ruch Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla Polski.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/