Superbohaterowie – wśród nich Melon, Funky Kowal, Tytus, Romek i A'Tomek – walka dobra ze złem, odległe galaktyki, przełomowe momenty w historii oraz dylematy społeczne – to tematyka komiksów, wystawionych w DESA Unicum pod hasłem „Komiks. Wojna Światów”.
Na wystawie prezentowane są prace autorstwa klasyków gatunku: Bogusława Polcha, Henryka Jerzego Chmielewskiego i Zbigniewa Lengrena.
Eksponowane są również unikatowe plansze komiksów autorów młodego pokolenia: Jacka Świdzińskiego, Joanny Łańcuckiej oraz Grupy Ładnie.
"Jedną z atrakcji jest unikatowy artbook ukazujący tajniki pracy nad komiksem internetowym melon" – informują organizatorzy wystawy i aukcji. "Trudno wyobrazić sobie świat polskiego komiksu bez prac Bogusława Polcha, rysownika, grafika, ilustratora książkowego oraz storyboardzisty" – podkreślają.
Podczas najbliższej aukcji DESA Unicum poświęconej komiksowi, będzie można kupić siedem prac tego artysty, w tym dwa zestawy plansz kultowego "Funky Kovala" z początku lat 80. XX wieku.
Tytułowy bohater komiksu to postać na miarę Jamesa Bonda: kosmiczny kowboj, detektyw Agencji Universs, kobieciarz, męski i nieustraszony. "Funky Koval" - napisany przez Macieja Parowskiego - z dużą dawką humoru, jako jeden z pierwszych w polskim komiksie zawierał odważne sceny nagości.
Wielką popularnością wśród kolekcjonerów, miłośników fantastyki oraz komiksów cieszą się również plansze z epopei "Bogowie z kosmosu", w której Polch odmalował - wg scenariusza Arnolda Mostowicza i Alfreda Górnego - alternatywną wizję stworzenia człowieka. Tym razem pod młotek trafią dwie prace z 1978 roku.
Status arcymistrza komiksu ma Jerzy Henryk Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel. Na stworzonej przez niego serii opowiadającej losy Tytusa, Romka i A’Tomka wychowało się kilka pokoleń Polaków. Pierwsza historia obrazkowa o przygodach nietypowych przyjaciół ukazała się w 1957 roku w "Świecie Młodych". Do 2010 roku powstało łącznie 35 albumów komiksu. Obecnie to jeden z najbardziej poszukiwanych obiektów inwestycyjnych wśród polskich kolekcjonerów plansz komiksowych. W 2015 roku w DESA Unicum sprzedano jedną z okładek stworzonych przez Papcia Chmiela za 75 tys. zł. Na najbliższej aukcji będzie można kupić pięć plansz komiksowych, okładkę oraz rysunek z komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku. Prace pochodzą z lat 1971-91.
Do klasyki polskiego komiksu i ilustracji należą również prace Zbigniewa Lengrena. Był on rysownikiem "Przekroju", karykaturzystą oraz twórcą niezapomnianego Profesora Filutka, czyli wesołego staruszka w niemodnym ubraniu - z melonikiem i parasolką.
Podczas aukcji 9 listopada wylicytowana zostanie m.in "Wystawa Światowa w Brukseli 1958 r.", rysunkowa relacja mająca wyjątkowy walor historyczny.
Uwagę miłośników klasyki przyciągną - zdaniem organizatorów wydarzenia - trzy plansze komiksu o Kapitanie Klossie Mieczysława Wiśniewskiego oraz pierwsze, sygnowane wydania komiksów o kapitanie Żbiku Grzegorza Rosińskiego z 1968 oraz 1970 roku.
W ofercie aukcji jest również bardzo rzadka okładka komiksu o przygodach Kajko i Kokosza autorstwa Janusza Christy. "Zwariowana wyspa" pochodzi z ok. 1990 roku.
Na aukcji poświęconej komiksowi silnie reprezentowane będą prace młodego pokolenia artystów. Jedną z nich jest plansza komiksu "Powstanie film narodowy" autorstwa Jacka Świdzińskiego, który "Polityka" i "Gazeta Wyborcza” uznały za najlepszy komiks wydany w Polsce w 2017 roku. Z kolei stworzone przez Świdzińskiego "Zdarzenie 1908" otrzymało w 2015 roku nagrodę im. Henryka Sienkiewicza dla najlepszej powieści popowej.
Na sprzedaż wystawione są także trzy artziny "Kultowego słynnego pisma we wtorek" z 2000 roku. Pismo wydawane było w latach 1996-2001 przez Grupę Ładnie, tworzoną przez Rafała Bujnowskiego, Wilhelma Sasnala, Marka Firka, Marcina Maciejowskiego i Józefa Tomczyka "Kurosawę".
DESA wylicytuje również dwie prace z poemiksu "Waruj" z 2018 roku - wspólnego dzieła poetki Joanny Mueller i graficzki Joanny Łańcuckiej. Zrealizowany przez nie poemiks to nowatorskie połączenie książki poetyckiej z komiksem. Tematem przewodnim są przygody kobiecych głosów – rozpisane i rozrysowane na tle zjawisk społecznych, kulturalnych, politycznych i historycznych.
Atrakcją aukcji jest artbook, będący zbiorem pierwowzorów komiksów publikowanych na Facebooku od 2017 roku, opowiadających historie melona i ukazujących jego przemyślenia. Zeszyt jest obiektem unikatowym, komiksowym artefaktem zdradzającym tajniki pracy autora i jednocześnie bohatera.
Wystawa "Komiks. Wojna Światów” w siedzibie DESA Unicum, trwać będzie do dnia aukcji, czyli do 9 listopada. (PAP)
Anna Bernat
abe/ pat/