„Biało-czerwona” – to tytuł wystawy, którą od środy (10 listopada br.) będzie można oglądać w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Współorganizatorem wydarzenia jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Polskiego Patchworku.
Ekspozycja jest efektem konkursu ogłoszonego w 2018 r. z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Była prezentowana w galeriach sztuki w kraju i za granicą - poinformowała rzeczniczka Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Alicja Błażyńska.
Na wystawie będzie można obejrzeć 60 prac artystycznych wykonanych metodą patchworku uszytych przez polskie, utalentowane quilterki.
Patchwork to metoda szycia, w której zszywa się małe kawałki materiału o podobnych geometrycznie kształtach, np. patchwork z kawałków trójkątnych w większą całość, tworząc nowy wzór. Słowem tym określa się także pracę wykonaną tą techniką. Patchwork przede wszystkim ma zastosowanie praktyczne w codziennym życiu jako materiał na namioty, chorągwie, narzuty itd.
Stowarzyszenie Polskiego Patchworku to organizacja, która powstała w marcu 2016 r. Działa na rzecz upowszechniania sztuki patchworku w Polsce. Stowarzyszenie organizuje wystawy, konkursy i kursy patchworkowe, wydaje swoje czasopismo i patronuje wystawom indywidualnym swoich członków.
W 2018 roku Stowarzyszenie ogłosiło konkurs „Biało-czerwona” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Temat konkursu nawiązywał do polskich barw narodowych, dlatego prace można było szyć wyłącznie z tkanin w różnych odcieniach tych kolorów. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 10 listopada 2018 r., podczas wernisażu w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.
Otwarcie wystawy w Zielonej Górze nastąpi 10 listopada br., o godz. 17. Ekspozycja będzie czynna do 2 stycznia przyszłego roku. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ dki/