Akademia Muzyczna w Łodzi we współpracy z norweską Trondheim Symfoniorkester & Opera rozpoczęły w poniedziałek projekt „Nowe głosy, ponownie odkryte opery. Powołanie Polsko-Norweskiej Akademii Operowej”, którego celem jest m.in. wspólne wystawienie dwóch oper.
"Akademia Muzyczna od wielu lat w każdym sezonie organizuje jedną lub dwie produkcje operowe i operetkowe. Na najbliższe dwa lata mamy zaplanowane spektakle we współpracy z orkiestrą symfoniczną w Trondheim. To będzie niezwykła okazja spotkania się z poziomem wykonawczym Norwegów, ponieważ przyjedzie do nas cała orkiestra. Będzie towarzyszyć naszym studentom i śpiewakom norweskim w wykonaniu opery +Il mondo della luna+ Josepha Haydna, która zostanie wystawiona w naszej sali koncertowej przy ul. Żubardzkiej, a dwukrotnie także w Trondheim" - poinformował kierownik Katedry Wokalistyki w łódzkiej Akademii Muzycznej prof. Piotr Miciński na konferencji prasowej w poniedziałek.
Jak dodał, działania Polsko-Norweskiej Akademii Operowej mają wymiar nie tylko artystyczny. "To projekt, który integruje młodych artystów, tworzy porozumienie ponad wszystkimi podziałami, gdzie językiem komunikacji jest kultura" - podkreślił.
Tego samego dnia w uczelni odbyły się przesłuchania konkursowe, mające na celu wyłonienie polskiej części obsady opery komicznej "Il mondo della luna", której premiera planowana jest na przyszły rok. Wzięli w nich udział zagraniczni partnerzy. "Również i dla nas ta współpraca ma ogromne znaczenie. W ciągu ostatnich 10 lat pracowaliśmy z różnymi instytucjami kultury w Polsce, ale po raz pierwszy realizujemy projekt z udziałem młodych artystów. Jest on bardzo istotny dla przyszłości, dla kultury i dla Europy" - podkreślił dyrektor opery Trondheim Symfoniorkester & Opera Roar Leinan.
Holenderska reżyserka operowa Eva Buchman wyjaśniła, że dzieło Haydna nosi cechy typowej komedii dell arte, jednocześnie niosąc ze sobą ważne przesłanie społeczne. Z kolei koordynator artystyczny opery i chóru Trondheim Symfoniorkester & Opera Frank Runar Gansmo dodał, że Haydn jest najlepiej znany jako autor symfonii, natomiast szersza publiczność mało wie o jego operach, dlatego realizacja "Il mondo della luna" będzie tak ważnym przedsięwzięciem.
"Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą, ponieważ oprócz wystawienia opery Haydna w roku 2022, w kolejnym roku planujemy realizację wpółczesnej, napisanej kilka lat temu, opery norweskiej. Poznawanie nowej muzyki, zetknięcie się z nowym materiałem do opracowania, jest pasjonujące zarówno dla nas, jak i dla studentów. Mamy wielką ochotę na nowe muzyczne doznania i wyzwania" - zaznaczyła prorektor ds. artystycznych łódzkiej uczelni Urszula Kryger.
Spektakle Polsko-Norweskiej Akademii Operowej będą dostępne dla publiczności zarówno online, jak i tradycyjnie w salach koncertowych lub teatrach operowych. Jak podała koordynatorka organizacyjna projektu Elżbieta Szal-Płaza, łącznie odbędzie się 12 spektakli operowych oraz cztery speaking concerts w obu krajach. Weźmie w nich udział blisko 340 artystów. Nagrania z obu przedstawień znajdą się na albumach płytowych, które trafią do szkół muzycznych.
Na projekt finansowany z dotacji Funduszy EOG i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczono łącznie 2,6 mln złotych.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ aszw/