Członkowie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie potępili wydarzenia z 11 listopada w Kaliszu. „Nie godzimy się na szerzenie nienawiści, nietolerancji i wrogości wobec nas, Żydów” – czytamy w oświadczeniu.
Oświadczenie opublikowane na stronie Gminy dotyczy marszu zorganizowanego 11 listopada w Kaliszu przez grupę nacjonalistów z Wojciechem Olszańskim, występującym pod pseudonimem Aleksander Jabłonowski, na czele.
Uczestnicy wydarzenia, wznosząc antysemickie hasła, przemaszerowali na Główny Rynek, gdzie spalono tekst Statutu kaliskiego, przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r.
"Członkowie i Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie potępiają wydarzenia, które miały miejsce 11 listopada 2021 roku w Kaliszu" – napisali autorzy oświadczenia.
Jak zaznaczyli, wydarzenie to "przywołuje najgorsze momenty w historii Polski, Europy, świata". "Brak zdecydowanej reakcji władz Kalisza w dniu 11 listopada jest dla nas niezrozumiały" – ocenili.
Przypomnieli, że Statut kaliski gwarantował Żydom przywileje, m.in.: wolność osobistą, bezpieczeństwo, swobodę wyznania, podróżowania i handlu, a także pozwolił na istnienie żydowskich sądów. "To ważny akt tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Paląc Statut kaliski organizatorzy marszu okazali nienawiść Żydom i obrazili mieszkańców miasta, którzy przez wiele wieków dawali świadectwo tolerancji, otwartości, poszanowania wielu religii i kultur" – stwierdzili.
"Nie godzimy się na szerzenie nienawiści, nietolerancji i wrogości wobec nas – Żydów. Jesteśmy obywatelami Polski i oczekujemy, że rząd i prokuratura podejmą bezkompromisowe działania wobec organizatorów i uczestników wydarzeń w Kaliszu, autorów szokujących aktów nienawiści i skierowanych wobec Żydów budzących trwogę okrzyków +śmierć wrogom ojczyzny+" – podkreślili autorzy komunikatu.
Zastrzegli, że "podobne wydarzenia już nigdy nie powinny i nie mogą zaistnieć w Polsce".
Statut kaliski to jeden z najważniejszych dokumentów w historii Kalisza. Zagwarantował on Żydom istnienie sądów żydowskich i osobnych sądów dla spraw, w których brali udział zarówno Żydzi, jak i chrześcijanie. Dodatkowo zapewniał on wolność osobistą i bezpieczeństwo Żydom, włączając w to swobodę wyznania, podróżowania i handlu.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/