Maciej Woźniak, pasjonat historii i kolekcjoner pamiątek po żydowskich mieszkańcach Otwocka, został we wtorek uhonorowany przez MKiDN odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Gromadzona przez niego kolekcja została przekazana do Muzeum Getta Warszawskiego.
Maciej Woźniak od wielu lat kolekcjonował pamiątki historyczne związane z przedwojennym Otwockiem, żydowską społecznością miasta oraz z otwockim gettem istniejącym w latach 1940-1942. Są wśród nich m.in. przedwojenne oraz okupacyjne rozkłady jazdy autobusów i kolejki otwockiej, warszawskie i otwockie bilety komunikacyjne, dawne reklamy otwockich sklepów, pralni, hurtowni, produktów i leków, rachunki i paragony, pesachowy kieliszek i pucharek. W kolekcji nie brakuje również sygnatur aptecznych, kenkart czy druku powołania przez Niemców na przymusowe roboty. Kolekcjoner posiada również zeszyty studenta medycyny Hermana Cajlingolda, późniejszego lekarza chorób skórnych i wenerycznych mieszkającego w Warszawie. Całą swoją liczącą blisko 500 obiektów kolekcję Maciej Woźniak przekazał do powstającego Muzeum Getta Warszawskiego.
Muzeum Getta Warszawskiego zostało powołane w marcu 2018 r. Umowę na dzierżawę jego przyszłej siedziby – budynku b. Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów w Warszawie – podpisali w październiku marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik i dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego. Otwarcie ekspozycji zaplanowano na kwiecień 2023 roku, w 80. rocznicę powstania w getcie.
Niemieckie władze okupacyjne utworzyły otwockie getto jesienią 1940 r. 19 sierpnia 1942 r. rozpoczęła się likwidacja getta, w którym przebywali Żydzi z Otwocka i Karczewa. Dwa tysiące osób rozstrzelano, a osiem tysięcy wywieziono do obozu zagłady w Treblince. W czasie likwidacji otwockiego getta została zastrzelona Adela Tuwim, matka znanego poety. Jej ciało Niemcy wyrzucili przez balkon domu. W 1939 r. w Otwocku mieszkało ponad 14 tysięcy Żydów, co stanowiło około 70 proc. ludności tej podwarszawskiej miejscowości.(PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ aszw/