Prawie 70 wystawców weźmie udział w rozpoczynających się w piątek Gdańskich Targach Książki 2021. Na czas odbywającej się po raz trzeci imprezy - która potrwa trzy dni - zaplanowano 50 spotkań z polskimi pisarkami oraz pisarzami, debaty i warsztaty literackie.
„Podobnie jak w latach poprzednich pragniemy zaprezentujemy zarówno literaturę głównego nurtu, uznanych autorów i twórców bestsellerów, jak i debiutantów. Stawiamy na uznane i rozpoznawalne marki oraz prężne, niezależne wydawnictwa. Zastanowimy się nad stanem czytelnictwa w dobie pandemii oraz nad kierunkiem rozwoju akcji promujących czytelnictwo” – poinformował Przemysław Czaja z marketingu i PR Gdańskich Targów Książki.
Na liście wystawców na Gdańskich Targach Książki 2021 są m.in. wydawnictwo Dwie Siostry, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Hokus Pokus, Instytut Pamięci Narodowej, Jedność, Karakter, Krytyka Polityczna, Mocak, Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”, W drodze, Wielka Litera, Wydawnictwo Literackie, Znak, Zakamarki.
Podczas Gdańskich Targów Książki odbędzie się m.in. spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, laureatem tegorocznej Nagrody Nike za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku".
Na czas Gdańskich Targów Książki zaplanowano premierę literackiej książki kulinarnej "Czytanie Pomorza. Smacznie napisane", wydanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Można w niej receptury i rodzinne wspomnienia 17 lokalnych autorek i autorów m.in. Wojciecha Borosa, Krystyny Chwin, Tadeusza Dąbrowskiego, Jacek Dehnela, Anny Janko i Daniela Odiji.
W programie imprezy są też wydarzenia promujące literaturę związane z Gdańskiem i Kaszubami.
W spotkaniu dotyczącym publikacji "Fracht. Dziesięć najcenniejszych obiektów w zbiorach Biblioteki Gdańskiej" wezmą udział: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, grafik, eseista oraz laureat Nagrody Literackiej "Nike" w 2018 r. Marcina Wicha, który jest autorem wstępu do publikacji; kierownik Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Gdańskiej PAN dr Zofia Tylewska-Ostrowskia, oraz szef wydawnictwa słowo/obraz terytoria prof. Stanisław Rosiek.
Książka powstała dla uczczenia 425. rocznicy istnienia Biblioteki Gdańskiej, wcześniej funkcjonującej jako Bibliotheca Senatus Gedanensis, Danziger Stadtbibliothek, a od 1955 roku włączonej w struktury Polskiej Akademii Nauk
Z udziałem trzech tłumaczek Zofii Szachnowskiej-Olesiejuk, Kai Makowskiej (obie tłumaczą z j. angielskiego) i Magdaleny Sach (niemiecki) odbędzie się debata pt. "Cnoty niewieście w przekładzie – o (re)definicji roli kobiety" w książkach Hillary Rodham Clinton, Kamali Harris, Curtis Sittenfeld, Louise von Krockow oraz Elizabeth Lim.
Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie; https://www.gdanskietargiksiazki.pl/.
W pierwszych Gdańskich Targach Książki wzięło udział ok. 10 tys. osób, w drugich - ok. 15 tys.
Gdańskie Targi Książki odbywać się będą w Centrum Wystawienniczym AmberExpo. Organizatorem wydarzenia jest spółka Jednostka Kultury z Gdańska.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/