W poniedziałek, 22 listopada, poznamy laureatów Nagrody „Dla Dobra Wspólnego” - poinformował PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski, sekretarz kapituły tego odznaczenia przyznawanego przez prezydenta RP.
Podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda po raz szósty wręczy prezydenckie nagrody "Dla Dobra Wspólnego". Jak wyjaśnił Kolarski, "jest to nagroda, która została ustanowiona w 2016 r. dla osób dobrej woli, które swój czas, energię i aktywność poświęcają na rzecz dobra wspólnego, dla innych". "Są to obywatele aktywni w swoich lokalnych społecznościach i współpracują z innymi po to, aby zrobić coś pro publico bono" – mówił.
Prezydencki minister w rozmowie z PAP przypomniał, że Polsce – jak pokazuje statystyka – istnieje ok. 116 tys. stowarzyszeń i jest zarejestrowanych ok. 26 tys. fundacji. "Istnieje zatem 143 tysiące organizacji, które prowadzą działalność społeczną" – mówił. Podkreślił, że "to właśnie z myślą o tych osobach, które tworzą tę potężną społeczność ludzi działających na rzecz dobra wspólnego, jest ta nagroda". Nagrodzone zostają wyróżniające się przedsięwzięcia i osoby. W ten sposób wskazywane są jako przykład dla innych również instytucje, ludzie i przedsięwzięcia. "Po to, aby promować zaangażowanie społeczne i postawy obywatelskie. Taki jest dla prezydenta cel tej nagrody" – podkreślił Kolarski.
Nagroda jest przyznawana w kategoriach "Człowiek – lider", "Dzieło, przedsięwzięcie - projekt" oraz "Instytucja – organizacja". Zgodnie z zasadami, kapituła nagrody powołana przez prezydenta wybiera spośród zgłoszeń, które napływają do Pałacu Prezydenckiego m.in. od wojewódzkich rad pożytku publicznego i wskazuje nominowanych, natomiast prezydent osobiście wybiera laureatów. "Podczas uroczystej gali, która odbywa się raz w roku, prezydent ogłasza, kto został laureatem. W tym roku będzie miało to miejsce w Pałacu Prezydenckim w poniedziałek o godz. 12" – zapowiedział prezydencki minister.
"Osoby, które znajdą się 22 listopada w Pałacu Prezydenckim reprezentują szerokie spectrum trzeciego sektora i społeczeństwa obywatelskiego. Zarówno w sensie geograficznym - tzn. pochodzą z różnych regionów Polski - jak i charakteru prowadzonej działalności. Są to osoby zaangażowane w przedsięwzięcia edukacyjne, ekologiczne, działalność pomocową" – mówił Kolarski.
Ponadto w poniedziałek zostanie ogłoszony laureat przyznawanej przez prezydenta RP Nagrody Specjalnej im. Piotra Pawłowskiego. "Nagroda ta została ustanowiona przed trzema laty. Jest upamiętnieniem Piotra Pawłowskiego, osoby zasłużonej dla działalności społecznej w Polsce. Był założycielem i prezesem fundacji +Integracja+, osobą zaangażowaną na rzecz znoszenia wszelkich barier społecznych dla osób z niepełnosprawnościami" – przypomniał Kolarski.
Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej "Dla Dobra Wspólnego" promuje postawy, działania i projekty obywatelskie. Honoruje szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską. Nagroda jest cykliczna i przyznawana corocznie. (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ aszw/