Chrystus jest silniejszy od każdej dyktatury i terroru – powiedział w niedzielę były asystent krajowy Akcji Katolickiej bp Mirosław Milewski w czasie obchodów patronalnych organizacji. Zaznaczył, że prawdziwą reformę Kościoła można przeprowadzić tylko na kolanach, które zginają się przed eucharystią.
Przypadająca w Kościele uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to święto patronalne Akcji Katolickiej. Z tej okazji mszy św. w stołecznej bazylice Świętego Krzyża w niedzielę przewodniczył były asystent krajowy Akcji Katolickiej bp pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski.
W czasie zakończonego w piątek 19 listopada Zebrania KEP nowym asystentem krajowym Akcji Katolickiej został bp Marek Mendyk.
W homilii bp Milewski zwrócił uwagę, że mimo licznych tez mówiących, że technika doprowadziła dziś religię i wiarę w świecie do zmierzchu, "ziemskie rozumowanie oraz ludzkie interpretacje są ostatecznie przegrane".
Przyznał, że wielu chrześcijan może często ogarniać zdumienie nie tylko z powodu utraty, a nawet braku wiary przez bliskich – dzieci, wnuki, ale także, kiedy "widzą, co z wiarą i jej prawdami czynią niektórzy katolicy interpretując po swojemu to, co stanowiło zawsze żywą, prawdziwą tkankę tradycji opartej na Bożym słowie". Mimo to, jak zaznaczył hierarcha – "Chrystus króluje" a "religia nie umrze, bo wyrasta z prawdziwej i niezwyciężonej miłości, która ma moc powstawać nawet ze śmierci i zmartwychwstać do nowego życia".
Powiedział, że współcześnie katolicy są zaproszeni do odkrycia sensu eucharystii.
"Gdzie, jeśli nie w eucharystii – w białym chlebie – możemy spotkać naszego króla. W jaki sposób, jeśli nie przed naszym Panem odkryjemy, że duch tego świata jest niczym w perspektywie życia wiecznego" – mówił bp Milewski.
Zaznaczył, że w królestwie Chrystusa najcenniejszym skarbem jest on sam. "Wiara nie umrze dopóki Pan będzie adorowany, dopóki wierzący w eucharystii będą widzieli nadzieję na przetrwanie" – wskazał duchowny.
Podkreślił, że "prawdziwą reformę Kościoła możemy dziś przeprowadzić tylko na kolanach, które zginają się przed eucharystią". Bez tego doprowadzimy tylko do powierzchownej przemiany struktur naszej wspólnoty – ostrzegł bp Milewski.
Przypomniał, że "celem Akcji Katolickiej jest budowanie królestwa Bożego wśród ludzi poprzez aktywizowanie świeckich i tworzenia klimatu troski o dobro wspólne". Hierarcha podziękował jednocześnie członkom AK za trud pracy dla Kościoła oraz wspólną pięcioletnią współpracę.
Bp Milewski nawiązał także do obchodzonego w tę niedzielę – z woli papieża Franciszka – ŚDM w wymiarze diecezjalnym. "Niech Chrystus Król prowadzi polską młodzież, aby umiała szukać, słyszeć i rozróżniać głos Boga wśród zgiełku świata, mediów, w gąszczu haseł i sloganów" – powiedział.
"Niech Chrystus Król Wszechświata prowadzi drogami pokoju wszystkich ludzi dobrej woli, niech będzie wsparciem dla tych, którzy w różnych służbach: w polskich szpitalach, hospicjach i na granicy sumiennie wypełniają swoje obowiązki, aby troszczyć się o nasze dobro wspólne" – powiedział hierarcha, apelując do wiernych o modlitwę za nich.
Zaznaczył, że "Chrystus jest silniejszy od każdej dyktatury i terroru", a "Jego królestwo pokonuje wszelki relatywizm i zwycięża zło dobrem".
"Chrystus Król w cierniowej koronie dźwigający krzyż i dziś woła sprzed tego świętokrzyskiego kościoła do nas wszystkich, do całej Polski: +Sursum corda+ (w Górę serca)" – podsumował bp Milewski.
W Polsce Akacja Katolicka działa od 1930 r. Pierwszy oficjalny jej statut został zredagowany przez prymasa Augusta Hlonda i zatwierdzony przez papieża Piusa XI pismem Sekretariatu Stanu z 27 listopada. Po latach przerwy, spowodowanych rządami komunistów, stowarzyszenie zostało reaktywowane na wyraźne życzenie papieża św. Jana Pawła II, wyrażone wobec polskich biskupów podczas wizyty ad limina w lutym 1993 r. Pierwsze struktury zaczęły powstawać już rok później. Obecnie do Akcji Katolickiej w Polsce należy ok. 25 tys. ludzi.
Formacja duchowa i intelektualna członków Akcji Katolickiej oparta jest na aktualnym programie roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce. W tym roku wraz z adwentem będzie on nosił tytuł "Posłani w pokoju Chrystusa". Co roku członkowie AK uczestniczą także w rekolekcjach diecezjalnych i dniach skupienia. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/