Twórczość Stanisława Lema, Olgi Tokarczuk, Stanisława Witkiewicza, Witolda Gombrowicza i Czesława Miłosza zostanie zaprezentowana podczas Książkowego Weekendu „Pawilon”, który rozpoczął się w piątek po południu w Wilnie. W ciągu trzech dni odbędzie się 25 wydarzeń kulturalnych, z których trzy będą poświęcone polskiej literaturze.
„Trzy spotkania poświęcone literaturze polskiej w ciągu trzech festiwalowych dni - to pewien sukces” – ocenia w rozmowie z PAP Barbara Orszewska, koordynatorka projektów Instytutu Polskiego w Wilnie. Przypomina, że Książkowy Weekend „Pawilon” „to taka +mała+ alternatywa dla Wileńskich Targów Książki, celem której jest przede wszystkim zaprezentowanie nowości wydawniczych, ale też spotkania miłośników książki i dyskusje.
Z Inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie w tym roku na Litwie ukazały się „Bajki robotów” Stanisława Lema. Prezentacja książki podczas wileńskiego festiwalu zostanie połączona z dyskusją pt. „Stulecie Stanisława Lema: czy współczesną wyobraźnię może jeszcze pobudzić fantastyka naukowa?” Wśród uczestników dyskusji będzie znany litewski krytyk literatury dla dzieci i młodzieży Justina Żilinskas.
Znani litewscy intelektualiści Tamas Venclova i Darius Kuolys poprowadzą spotkanie „Witkacy, Gombrowicz, Miłosz – radykalni krytycy społeczeństwa. Dlaczego rozmawiamy z nimi dzisiaj?”. Organizatorzy tego wydarzenia podkreślają, że „polscy awangardowi artyści XX w., zagorzali krytycy kultury i społeczeństwa swoich czasów cieszą się dziś szczególną popularnością wśród litewskich czytelników, a na podstawie ich dzieł powstają spektakle”.
Podczas wileńskiego festiwalu zaprezentowane zostaną tłumaczenia na język litewski powieści „Nienasycenie” Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz „Zdobycie władzy” Czesława Miłosza.
Książkowy Weekend „Pawilon” zaprezentuje również przetłumaczoną na język litewski książkę „Czuły narrator”. To pierwsza książka Olgi Tokarczuk, która ukazała się po uhonorowaniu jej literacką Nagrodą Nobla. Orszewska podkreśla, że wcześniej w przekładzie litewskim ukazały się już powieści autorstwa Tokarczuk „Księgi Jakubowe” i „Prawiek i inne czasy”.
Ten tydzień w Wilnie jest bogaty też w inne polskie wydarzenia literackie. We wtorek została zaprezentowana dwujęzyczna bogato ilustrowana publikacja w ramach kampanii polskiego MSZ #OutstandingPolishWomen.
Książka pt. „Wybitne Polki” opowiada o laureatkach Nagrody Nobla – Marii Skłodowskiej-Curie, Wisławie Szymborskiej i Oldze Tokarczuk, legendzie „Solidarności” Annie Walentynowicz, transplantolożce Marii Siemionow, himalaistce Wandzie Rutkiewicz, społeczniczce Irenie Sendlerowej, malarce Oldze Boznańskiej oraz grupie pierwszych polskich parlamentarzystek.
W sobotę w Wileńskim Seminarium Duchownym św. Józefa odbędzie się prezentacja książki w języku litewskim „Dziedzictwo Jana Pawła II. Przesłanie dla Kościoła, świata i Litwy”, która ukazała się z okazji stulecia urodzin Karola Wojtyły.
Książka o św. Janie Pawle II – to zbiór wystąpień, jakie były przygotowane na planowaną w Wilnie międzynarodową konferencję naukową z okazji 100-lecia urodzin papieża Polaka, a która się nie odbyła z powodu pandemii.
„Aby nie zagubić przygotowanych już wystąpień prelegentów litewskich i polskich - teologów, filozofów, medyków i muzyków pomogliśmy seminarium w wydaniu książki, która przybliża litewskiemu czytelnikowi wszechstronną osobę papieża Jana Pawła II, jedną z najważniejszych osobistości ubiegłego wieku” – mówi Orszewska.
„Mamy wielką nadzieję, że ta publikacja wzbudzi jeszcze większe zainteresowanie spuścizną bardzo nam bliskiego i bezsprzecznie cenionego na Litwie papieża” – napisali organizatorzy prezentacji książki „Dziedzictwo Jana Pawła II.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ tebe/