Uroczystości oficjalne, a także wystawy i projekcje filmowe złożą się na wrocławskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. O zaplanowanych działaniach organizatorzy opowiedzieli we wtorek na konferencji prasowej.
Komitet Organizacyjny wrocławskich obchodów tworzą: przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, arcybiskup metropolita wrocławski, wojewoda dolnośląski, marszałek województwa dolnośląskiego, prezydent Wrocławia, starosta powiatu wrocławskiego, rektorzy Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej, dyrektor oddziału IPN we Wrocławiu oraz dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
„W związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego postanowiliśmy w szczególny sposób opowiedzieć o tym czasie i oddać hołd jego ofiarom. (…) Podczas mojej ostatniej wizyty w jednej z dolnośląskich szkół przekonałem się, że wiedza na temat stanu wojennego wśród młodzieży jest trochę taka jak o powstaniu kościuszkowskim, listopadowym, czy styczniowym - bardzo odległa. A przecież minęło dopiero 40 lat, świadkowie historii jeszcze żyją” – mówił we wtorek przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso.
Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia dr Marek Mutor zwrócił uwagę, że we Wrocławiu już po raz kolejny udało się zebrać w jednym Komitecie Organizacyjnym zarówno przedstawicieli władz państwowych, jak i samorządowych, oraz licznych instytucji. „Myślę, że jest to coś, co warto we Wrocławiu podkreślać. To jest nasz wielki skarb, że to się dzieje wspólnie” – dodał.
Obchody rozpoczną się 10 grudnia o godz. 14 pod Dozamelem od złożenia kwiatów pod tablicami upamiętniającymi śp. Piotra Bednarza oraz wrocławian, którzy w czasie stanu wojennego stawili opór komunistycznemu systemowi.
Tego samego dnia o godz. 17 w Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się wernisaż ekspozycji „Wrocław Pamięta. Stan wojenny we Wrocławiu”. „Wystawa przywołująca dramatyczną atmosferę tamtych dni będzie przez kilka kolejnych tygodni dostępna na placu przed Centrum Historii Zajezdnia wraz z pojazdami z epoki” – wyjaśnił Mutor. Podczas wernisażu wręczone zostaną odznaczenia.
13 grudnia, w samą rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, przy Politechnice Wrocławskiej o godz. 9 złożone zostaną kwiaty pod tablicą Tadeusza Huskowskiego, pod pomnikiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom i Bohaterom Solidarności” oraz pod tablicą Tadeusza Kosteckiego. O godz. 12 na ul. Świdnickiej otwarta zostanie natomiast wystawa „Chodźcie z nami. Wrocławskie protesty uliczne 1981–1989” przygotowana przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Również na 13 grudnia zaplanowano wielkoformatową projekcję filmu „Stan wojenny – Dolny Śląsk pamięta” na budynku Narodowego Forum Muzyki. Film bazuje na materiałach dokumentalnych i relacjach świadków, których bezpośrednio dotknęły represje. Projekcja będzie powtarzana co godzinę od 16 do 22.
W godzinach wieczornych w Katedrze pw. św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar stanu wojennego pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego.
Ważnym elementem obchodów będzie ogólnopolska akcja „Zapal Światło Wolności” Instytutu Pamięci Narodowej. „Akcja ta nawiązuje do znaku solidarności, który miał miejsce na początku lat 80. w Wigilię Bożego Narodzenia. Wówczas to w krajach tzw. wolnego świata jednoczono się z Polakami, którzy właśnie żyli w stanie wojennym i byli zniewoleni. Akcja miała bardzo szeroki, symboliczny wymiar” – przypomniała Katarzyna Pawlak-Weiss z wrocławskiego oddziału IPN. Dodała, że o godz. 19.30 na pl. Wolności rozdawane będą światełka, które wrocławianie będą mogli ułożyć w biało-czerwoną flagę. Znicze będzie też można zapalić przed Katedrą.
W tym roku Uniwersytet Wrocławski po raz pierwszy przyzna odznakę honorową „Wrocławska Wolność” członkom wspólnoty akademickiej, którzy przed 1989 rokiem podejmowali działania na rzecz praw człowieka, wolności i demokracji.
„14 grudnia w Oratorium Marianum nagrodzone zostanie bardzo szerokie spektrum osób. Pokazujemy w ten sposób, że wspólnotę akademicką - tak samo dziś jak i wtedy - tworzą wszyscy, od pracowników technicznych, administracyjnych, poprzez studentów po naukowców” – mówiła rzeczniczka uczelni Katarzyna Uczkiewicz.
Otwarcie wystawy „Wojna z narodem. 40-lecie wprowadzenia stanu wojennego. Politechnika Wrocławska w obronie godności” odbędzie się ostatniego dnia obchodów, 15 grudnia, w Gmachu Głównym tej uczelni. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ pat/