21. festiwal filmów dokumentalnych Watch Docs zacznie się 10 grudnia. W tym roku filmy będzie można obejrzeć zarówno w kinach jak i online. Po raz pierwszy wprowadzono kategorię Zielony Konkurs, w której startują tytuły poświęcone zmianom klimatycznym.
Jak poinformował PAP Konrad Wirkowski, dyrektor programowy festiwalu: "kwestie ekologii niemal od zawsze łączyły się z prawami człowieka. Od wielu lat prezentujemy na festiwalu filmy, które dotyczą m.in. uchodźców klimatycznych, dostępu do wody, składowania przez korporacje i państwa toksycznych odpadów zagrażających zdrowiu ludności, czystego powietrza, dewastacji środowiska naturalnego przez firmy i władze różnych państw. Klimatyczny kryzys, którego skutki zaczynamy coraz dotkliwiej odczuwać, sprawia, że problemy związane z szeroko pojętą ekologią coraz częściej pojawiają się w społecznie zaangażowanych filmach dokumentalnych".
W tym roku ustanowiono nowe wyróżnienie czyli Nagrodę Zielonego Psa. "Aby kwestie związane ze zmianami klimatu jeszcze mocniej wybrzmiały w naszym programie, postanowiliśmy stworzyć Zielony Konkurs WATCH DOCS. Po raz pierwszy w historii festiwalu, o Nagrodę Zielonego Psa (Green Dog Award) rywalizować będzie osiem dokumentów, które łączą prawa człowieka z ekologiczną wrażliwością" - uzasadnił tę decyzję Wirkowski.
Według niego, filmem, który szczególnie akcentuje problematykę wpływu klimatu na życie człowieka jest dokument "Aya"; "To wysmakowany filmowy portret mieszkańców rajskiej wyspy u wybrzeży Afryki, skazanej na zagładę w wyniku globalnego ocieplenia" – wyjaśnił.
Podczas festiwalu zostanie zaprezentowanych wiele polskich produkcji jak np. "Sędziowie pod presją", w reżyserii Kacpra Lisowskiego czy "Nature is my Homeland" Marka Gajczaka. Widzowie będą mieć okazję zobaczyć również "Ostatnie Pokolenie" Mikołaja Borowego. "Jest to bezpośredni i szczery portret młodego pokolenia klimatycznych aktywistów, pokazujący euforię wspólnego działania i policyjną brutalność, entuzjazm – i poczucie wypalenia" – powiedział Wirkowski.
Osobny cykl stanowić będzie 8 filmów białoruskich opowiadających o sytuacji w tym kraju, jednak z powodów sanitarnych siedem z nich będzie dostępne tylko online.
Nie zabraknie również tematyki bliskowschodniej. "Na Bliskim Wschodzie – W Syrii, Libanie, Izraelu, Iraku i Turcji od kilkudziesięciu lat wybuchają konflikty zbrojne, które pochłonęły miliony ofiar. Nieustannie dochodzi tam do naruszeń praw człowieka i zbrodni wojennych. Miliony uchodźców z tych terenów uciekały i uciekają do niezliczonych krajów na całym świecie. Myślę, że dlatego Bliski Wschód od lat przyciąga filmowców i reporterów" - wyjaśnił Wirkowski.
Festiwalowi będą towarzyszyć panele dyskusyjne i spotkania z reżyserami. Impreza potrwa do 16 grudnia.
Festiwale Filmowe Watch Docs są organizowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka od 2001 roku.
Więcej informacji na stronie festiwalu: https://watchdocs.pl/watch-docs/2021/festiwal (PAP)
Autorka: Ewa Nehring
neh/ pat/