Stop-klatki z czasu dzieciństwa, inspiracje sztuką dawną i nowoczesną oraz energetyczne kolory - te i inne motywy odnaleźć można na obrazach Seydou Zan Diarry, pochodzącego z Mali artysty. Jego prace od środy prezentowane będą w krakowskim Centrum Kultury Podgórza.
"Maluję z potrzeby serca, a pomysł na tę wystawę zrodził się z inspiracji Afryką. Ze względu na moją pracę bywam tam bardzo rzadko, więc tęsknotę przelewam na płótno" - powiedział PAP Seydou Zan Diarra.
Artysta malarz do Polski przyjechał wiele lat temu i na co dzień pracuje jako weterynarz w jednej z krakowskich przychodni. W wolnych chwilach maluje m.in. krajobrazy zapamiętane z dzieciństwa.
"W moich pracach pokazuję różne ciekawe części i obiekty afrykańskie, przedstawiam budowle znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, opowiadam o słynnym na całym świecie plemieniu Dogonów. Opowiadam też o historii - o dawnych królach mojego państwa, w którym teraz panuje bałagan, a które wówczas przeżywało lata świetności; pokazuję, że nic nie jest dane na zawsze" - podkreślił Seydou Zan Diarra.
Malarz specjalizuje się w obrazach akrylowych i olejnych, do tworzenia których wykorzystuje intensywne, mocne kolory, charakterystyczne dla sztuki afrykańskiej. "Lubię też figury w stylu mandala; w rzeczywistości ten styl pochodzi z Mali, co chcę uwidaczniać na swoich obrazach. Niektórzy mówią, że dzięki temu są one energetyczne" - powiedział artysta.
Wyjaśnił, że choć on sam inspiruje się sztuką dawną, to obecnie młodzi artyści z tego regionu świata punktów odniesienia szukają gdzie indziej. "Teraz popularne są inne rzeczy, a oni próbują malować już innym stylem. Ale UNESCO kładzie nacisk, żeby podtrzymywać pewne tradycje, między innymi te wywodzące się z Mali" - dodał. Ocenił jednak, że dba o to przede wszystkim społeczność międzynarodowa.
Polacy również ciekawi są sztuki afrykańskiej. "Nie oczekiwałem aż takiego zainteresowania z ich strony. Naprawdę to lubią i proszą, żebym organizował wystawy" - powiedział artysta.
Ekspozycję "Inspiracje Afryką" oglądać można do 14 stycznia w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza przy ul. Sokolskiej 13.(PAP)
nak/ pat/