Polskie Radio uruchomiło serwis poświęcony muzykowi rockowemu, pianiście, fleciście, poecie, kompozytorowi, liderowi i wokaliście zespołu Republika Grzegorzowi Ciechowskiemu w 20. rocznicę śmierci. W środę przez cały dzień artystę wspominać będzie na antenie również radiowa Trójka.
Jak poinformowało Polskie Radio "Grzegorz Ciechowski był mocno związany z Polskim Radiem, w którym gościł wielokrotnie. W serwisie specjalnym można usłyszeć wiele zaczerpniętych z radiowego archiwum wypowiedzi - zarówno głównego bohatera, jak i tych, którzy dobrze znali go osobiście, a więc przede wszystkim muzyków Republiki Zbigniewa Krzywańskiego i Leszka Biolika".
"W tym serwisie starałem się nie zawierać zbyt wielu informacji encyklopedycznych. To nie jest takie kompendium wiedzy tylko bardziej opowieść o człowieku, który bardzo dużo pozostawił po sobie ciekawej sztuki i muzyki. Oczywiście tam są też tematy związane z jego życiem osobistym, które też było bardzo ciekawe i dość burzliwe, natomiast główny nacisk położony jest na jego twórczość” - podkreśla cytowany na stronie Polskiego Radia twórca serwisu Krzysztof Czaja.
"Biała flaga", "Kombinat", "Telefony", "Mamona", "Tak… Tak… To ja", "Nie pytaj o Polskę" - "te i inne utwory autorstwa Grzegorza Ciechowskiego należą do kanonu polskiego rocka. Cały repertuar stworzony przez tego muzyka - łącznie z wyprodukowanymi przez niego piosenkami innych wykonawców - można usłyszeć w Radiu Ciechowski. Ta internetowa stacja uruchomiona przez Polskie Radio jest kolejnym ogniwem serwisu ciechowski.polskieradio.pl" - czytamy.
Jak podano, duże dawki twórczości Ciechowskiego będą serwowane na antenie Programu 3 Polskiego Radia w środę w ramach akcji "Obywatel G.C. w Trójce". W porannej audycji "Trójka budzi", pojawią się mniej lub bardziej znane utwory artysty. Ciechowskiemu w całości będą poświęcone audycje "Nasza tonacja" Michała Kirmucia, "W tonacji Trójki" Michała Margańskiego i "NocHarmonia" Julii Sawickiej-Kotomskiej. "Tego dnia zmarłego artystę wspominać będą w Trójce muzycy, którzy mieli okazję z nim grać. Nie zabraknie również archiwalnych wywiadów, ciekawostek i koncertów. Uważni słuchacze będą mogli zdobyć egzemplarze płyty +Koncerty w Trójce vol. 13 - Republika. Live 8.12.1988+" - czytamy.
Grzegorz Ciechowski kojarzony jest z Toruniem, bo tam zaczynał działalność artystyczną w klubie studenckim Od Nowa. Urodził się jednak 29 sierpnia 1957 r. w Tczewie. Jako solista Ciechowski występował m.in. pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa. Pisał też teksty innym wykonawcom m.in. "Zostawcie Titanica" zespołowi Lady Pank oraz Justynie Steczkowskiej (pod pseudonimem Ewa Omernik).
Jako młody chłopak występował w chórze i w zespołach Nocny Pociąg i Jazz Formation. Pisał też wiersze. W 1979 roku dołączył do zespołu Res Publica, prowadzonego przez Jana Castora. Szybko został liderem grupy, która od 1980 roku funkcjonowała pod szyldem Republika. Ciechowski, wówczas student polonistyki UMK w Toruniu, w swoich tekstach metaforycznie przedstawiał rzeczywistość, ale też pisał o uniwersaliach: miłości, gniewie, snach. Jego grupa wykreowała charakterystyczny wizerunek: mocne, choć ascetyczne brzmienie, niebanalne aranże i czarno-białą stylistykę kolorystyczną.
Pierwsze nagrania to największe przeboje zespołu: "Kombinat", "Gadające głowy", "Sexy Doll", "Układ sił", "Telefony" i "Biała flaga". Do rozpadu zespołu w 1986 roku muzycy nagrali razem trzy albumy studyjne. Od tego czasu Ciechowski zaczął występować solo - jako Obywatel G.C. W 1988 roku wydał album "Tak!Tak!" z przebojami "Nie pytaj o Polskę" i "Taktaktoja".
Początek lat 90. do powrót Ciechowskiego do Republiki. Zespół wydał swój kolejny album zatytułowany "1991". W międzyczasie muzyk wydał solową płytę "Obywatel świata", a w kinach ukazał się film o tym samym tytule, stworzony na podstawie noweli Grzegorza Ciechowskiego.
W 1996 na polskiej scenie muzycznej pojawił się "Grzegorz z Ciechowa" - kolejne artystyczne alter ego muzyka. Ciechowski wydał wtedy płytę "OjDADAna" z muzyką nawiązującą do polskiego folkloru. Wielkim hitem był znajdujący się na niej utwór "Piejo kury, piejo".
Przedostatnia płyta Republiki "Masakra", zawierająca przeboje takie jak: "Mamona", "Raz na milion lat" i "Odchodząc", została wydana w 1998 roku. Kilka gotowych piosenek, m.in. "Śmierć na pięć", wydano w następnym roku na płycie pod tytułem "Republika".
Zespół zakończył działalność na specjalnym koncercie, który odbył się w ramach 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej 16 marca 2002 roku.
Od śmierci Grzegorza Ciechowskiego na atak serca 22 grudnia 2001 r. w Warszawie, minęło wiele lat, ale pamięć o nim nie słabnie. Co roku organizowany jest Festiwal Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie, podczas którego jego utwory śpiewają znani artyści.(PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ zig/ dki/