Dużym zainteresowaniem cieszą się preselekcje do 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, który odbędzie się w październiku 2022 roku.
Tym razem preselekcje mają inny niż dotychczas charakter – nie ma przesłuchań kandydatów na żywo. W ub. roku uruchomiona została specjalna platforma, na którą zainteresowani udziałem w konkursie mogą przesłać filmy ze swoimi występami. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 stycznia.
Jak powiedziała PAP prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu Alina Kurczewska, liczba dotąd przyjętych zgłoszeń nie jest podawana do publicznej wiadomości. Przyznała przy tym, że zainteresowanie stroną: formularz.wieniawski.pl, poprzez którą zgłaszać można kandydatów do konkursu jest bardzo duża.
"Zaskoczyło nas szczególnie duże zainteresowanie tą stroną w Turcji. Mamy bardzo dużo wejść z Niemiec, z krajów Ameryki Północnej. Na razie jeszcze nieco mniejsze od spodziewanego jest zainteresowanie potencjalnych uczestników z Dalekiego Wschodu" – powiedziała PAP Kurczewska.
Przesłane nagrania z wybranymi z programu preselekcji utworami oceni jury preselekcyjne pod przewodnictwem Augustina Dumay, przewodniczącego jury konkursu. Lista około 50 kandydatów, którzy wezmą udział w I etapie konkursu zostanie ogłoszona w okolicach połowy kwietnia.
16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu odbędzie się w dniach 7-22 października 2022 roku.
W konkursie mogą uczestniczyć skrzypkowie wszystkich narodowości, urodzeni w latach 1991-2006. Pierwotnie Konkurs Wieniawskiego miał być przeprowadzony w październiku 2021 roku; zmianę terminu wymusiła pandemia i przeniesienie na 2021 rok Konkursu Chopinowskiego.
Gdy zapadła decyzja o zmianie daty organizowanego w Warszawie wydarzenia, Towarzystwo im. Wieniawskiego informowało, że "zorganizowanie w bezpośrednim sąsiedztwie czasowym dwóch największych międzynarodowych konkursów muzycznych byłoby ze względu na interes melomanów wysoce niewskazane".
Konkurs im. Wieniawskiego to najstarszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugi z kolei zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w stolicy Wielkopolski co pięć lat.
Wśród laureatów nagród i wyróżnień przyznanych na przestrzeni lat byli m.in. Ginette Neveu, Dawid Ojstrach i Ida Haendel. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ skr/