„Dzień dziś wesoły” – to hasło tegorocznych orszaków trzech królów. Wydarzenie odbędzie się zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i sanepidu w 668 miejscowościach w Polsce. Przybierze różne formy.
W czasie wtorkowej konferencji prasowej w Zamku Królewskim w Warszawie fundacja Orszak Trzech Króli zaprezentowała różne formy świętowania 6 stycznia uroczystości Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego.
Hasłem tegorocznych orszaków trzech królów będą słowa "Dzień dziś wesoły". Jest to fragment kolędy "Z narodzenia Pana", która powstała na przełomie XVIII i XIX w. Autor tekstu i melodii pozostaje anonimowy, a melodia ma charakter skocznego i marszowego mazura.
"Chcemy w ten sposób zachęcić do radości, uświadomić, że święta Bożego Narodzenia, jeśli przeżywamy je głęboko, pozostawiają radość i optymizm" – wskazała autorka scenariusza tegorocznej edycji orszaków trzech królów Anna Morawska.
"Teksty scenariusza mówią o tym, jak ważne jest zrozumienie istoty święta i co nam pomaga, a co przeszkadza w dobrym i radosnym świętowaniu" – zapowiedzieli organizatorzy.
W tym roku orszak odbędzie się w 668 miejscowościach w Polsce. Fundacja wydrukowała i wysłała do organizatorów ponad 300 tys. koron oraz 100 tysięcy śpiewników kolędowych" – poinformował Piotr Giertych. Dodał, że z powodu pandemii przybierze on różne formy od tradycyjnych przez orszak samochodowy czy bryczką.
"Proponujemy także bieg czy spacer orszakowy. Proponujemy także możliwość udział poprzez oglądanie transmisji z wydarzenia na stronach internetowych fundacji Orszak Trzech Króli oraz za pośrednictwem TVP 1 – dodał Giertych.
Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorzy zapraszają całe rodziny do udziału w grze miejskiej "Spacer Orszakowy". Polega ona na "rozwiązywaniu zadań/haseł do krzyżówki na podstawie informacji z plansz ustawionych na trasie warszawskiego orszaku. Dziesięć plansz opowie prawdy ewangeliczne oraz ciekawostki historyczne związane z tematyką Bożego Narodzenia" – wyjaśnili organizatorzy.
Zostanie także powtórzona akcja challenge kolędowy. Zebrane fundusze trafią na szkołę zawodową Eastlands w Nairobi, stolicy Kenii – powiedział Piotr Giertych. Wyjaśnił, że placówka jest w jednej z biedniejszych dzielnic Nairobi – Donholm i jest otoczona slumsami. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia 10 stanowisk szkoleniowych (do nauki diagnostyki silników samochodowych i sprzętu do nauki wyszukiwania usterek w silnikach samochodowych).
"Całkowity koszt potrzebnego sprzętu wynosi 29 234,34 euro, co jest równe około 135 tys. zł" – wskazali organizatorzy orszaku.
W akcji challenge kolędowy można brać udział od 24 grudnia. Wyzwanie polega na nagraniu dowolnej kolędy, której zaśpiewanie poprzedzone jest słowami: "Razem z orszakiem trzech królów zbieramy na edukację w Afryce". Nagranie należy umieścić na Facebooku, Twitterze, Instagramie, dołączając hasztagi: #OrszakdlaAfryki #KolędujmyRazem #OrszakTrzechKróli. Śpiewający nominuje następnie trzy osoby, które mają 72 godziny na wzięcie udziału w zabawie.
"Akcję zainicjował w tym roku metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, śpiewając kolędę w stroju góralskim" – powiedział przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli.
"W Warszawie orszak rozpocznie się o godz. 11.55 przedstawieniem trzech króli. Następnie o 12.00 kard. Kazimierz Nycz odmówi modlitwą "Anioł Pański" na placu Zamkowym. Przed wymarszem zaplanowany jest występ smoka azjatyckiego i aniołów. Po przedstawieniu trzej królowie – Kacper, Melchior i Baltazar wsiądą na wielbłądy i wyruszą w stronę placu Piłsudskiego, aby pokłonić się Jezusowi w symbolicznej szopce. Na czele orszaku zobaczymy gwiazdora i pojazd z wojownikami z legionu rzymskiego. Na trasie przemarszu nie będzie tradycyjnych mansjonów, lecz jedynie informacyjne plansze przypominające orszakowe sceny jasełkowe" – powiedziała Barbara Trzeciak z fundacji Orszak Trzech Króli.
Fundacja OTK nagrała reportaże związane ze świętem Objawienia Pańskiego i przygotowaniami do orszaku trzech królów.
Sceny orszakowe Gospoda, Dwór Heroda, Walka Dobra ze Złem, Pasterze i Sprzątanie Szopki, przygotowane przez młodzież z warszawskich szkół (ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów im. Ojca Onufrego Kopczyńskiego, Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Nazaretanek, Liceum "Żagle" i "Strumienie" Stowarzyszenia Sternik oraz przez grupę osób ze Wspólnoty L'Arche) i nagrane w postaci krótkich filmów wraz z reportażami będą wyemitowane podczas streamingu orszakowego 6 stycznia o godz. 12.00 na stronie www.orszak.org.
Zgodnie z tradycja po oddaniu hołdu dzieciątku Jezus obecni na placu Piłsudskiego zatańczą poloneza do melodii kolędy "Bóg się rodzi".
W tym roku fundacja Orszak Trzech Króli proponuje w stolicy także Bieg Trzech Królów. Rozpocznie się on godz. 10.00 w Ogrodzie Saskim. Jego uczestnicy będą mieli do pokonania 5 kilometrów. Odbędzie się w pięciu seriach, każda po 20 osób. Zapisując się na bieg, trzeba wskazać, w której serii i o której godzinie zamierza się wystartować. Zwycięzcy otrzymają symboliczne dary trzech króli: złoto, mirrę i kadzidło, a każdy uczestnik – pamiątkowy drewniany medal i sportowy pakiet trzech królów.
Orszak 2022 odbędzie się także za granicą, w tym m.in. w Anglii, Austrii, Francji, na Ukrainie, a także w Afryce, w Zambii, w Sierra Leone, w Kongo, w Kamerunie czy w Rwandzie.
Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także Epifanią lub świętem Trzech Króli. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim). Od 2011 r. jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii.
Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Pierwszy orszak trzech królów w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 r. w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/