Ekumeniczne nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy zainaugurowało we wtorek obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich modlili się wspólnie o jedność i pokój.
Ekumeniczne nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy zainaugurowało obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku jego hasłem są słowa "Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon" zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza.
Kościół Rzymskokatolicki reprezentował bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki, Kościół Polskokatolicki w RP - ks. Henryk Dąbrowski, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP - ks. Dominik Miller, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP - pastor Wojciech Ostrowski, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP reprezentowali proboszcz parafii św. Trójcy w Warszawie ks. Piotr Gaś oraz ks. dr Grzegorz Olek, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, a Kościół Ewangelicko-Reformowany reprezentował ks. Michał Jabłoński.
Ks. Gaś przypomniał, że materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowali chrześcijanie z Bliskiego Wschodu we współpracy z Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
"Nasze myśli - i te radosne, i te pełne troski - niejednokrotnie kierujemy na Bliski Wschód. Przygotowanie tematów czytań i całego tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan było niezwykle trudne, jako że dramatyczne wydarzenie 4 sierpnia 2020 r., kiedy miała miejsce eksplozja w Bejrucie, zachwiały bardzo mocno przygotowaniami do oktawy tegorocznej w 2022 r." - mówił.
Jak stwierdził ks. Gaś, "świat jest rozchwiany i robi się niejednokrotnie duszny dla nas wszystkich". "Żyjemy nadzieją, że Pan Bóg nas poprowadzi" - zastrzegł.
W homilii pastor Wojciech Ostrowski przypomniał, że w tym roku mija 114. lat celebrowania Tygodnia modlitw o Jedność Chrześcijan. "Jak długą drogę udało się przejść przez ten okres? Czy jesteśmy bliżej upragnionego celu bycia jednością?" - pytał.
Nawiązują do hasła tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - "Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon" - przypomniał postać trzech mędrców z Ewangelii św. Mateusza, którzy "zobaczyli gwiazdę i nie skupili się tylko na obserwowaniu, ale podjęli konkretną decyzję i wyruszyli w daleką drogę".
"Jako chrześcijanie wyruszyliśmy w naszą drogę ku jedności wiele lat temu. Czy doszliśmy już do mety? Jesteśmy jednością? Wciąż nie. Podróżujemy, a kiedy dojdziemy? Ile to jeszcze potrwa? Nie wiemy. Czy kiedyś dojdziemy do upragnionego celu? Bóg wie" - mówił.
Jak zaznaczył, Jezus już przemierzył tę drogę do jedności i cały czas pokazuje kierunek, w którym mamy pójść. "A my niestety wciąż błądzimy. Szukamy światła, ale go nie widzimy, nie dostrzegamy, czasami sami sobie je zasłaniamy tłumacząc, że za ostre, że nas razi, wręcz oślepia. I 114 lat tułamy się jak porzucone dzieci" - ocenił pastor Ostrowski.
"Zastanówmy się przez chwilę, czy już nie czas na zmianę obranej drogi? Zatrzymajmy się, obudźmy się! Zejdźmy z tej zniewalającej trasy. Podążajmy dalej w inny sposób. Idźmy dalej nie drogą ale miłością" - zaapelował.
Zdaniem pastora Ostrowskiego, jeżeli mamy osiągnąć jedność, to nie ma innego sposobu ani innej drogi. "Osoba napełniona przez Boga duchem miłości kocha pokój i zrobi wszystko, co jest w jej mocy, by utrzymać go bez moralnego kompromisu" - podkreślił.
"Jakże dalej bylibyśmy w naszej drodze ku jedności, gdybyśmy umieli w praktyce zastosować ducha Bożej miłości, kochającego pokój. Jak często w naszym życiu jesteśmy w stanie iść na kompromis z bliźnim, by uratować pokój między nami? Czy mamy wystarczająco dużo miłości, aby nie zawsze postawić na swoim?" - pytał.
Bp Piotr Jarecki przywołał słowa Marcina Lutra, że jeśli w danym dniu mamy dużo do zrobienia, powinniśmy poświęcić przynajmniej jedną godzinę na modlitwę.
"Modlitwa to jest nawiązanie intymnego kontaktu, relacji z naszym Panem Jezusem Chrystusem, w którego zostaliśmy - każdy i każda z nas - wszczepieni wraz z chrztem świętym. Powinniśmy głębiej tę rzeczywistość przeżywać, żeby jeszcze bardziej się zjednoczyć" - stwierdził.
Według hierarchy, to "wszczepienie w Chrystusa i usynowienie w Nim - bo staliśmy się przybranymi dziećmi Boga i mamy wszyscy tego samego Ojca - jest tak naprawdę źródłem naszej autentycznej jedności i apostolstwa".
"Tylko jedność jest apostolska dla świata, a my jesteśmy posłani do świata. Mamy świat od wewnątrz przekształcać - każdy z naszych Kościołów według Królestwa Bożego" - mówił bp Jarecki.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pierwszy raz został zorganizowany w 1908 r. Został on zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego Paula Watsona z USA. Jest organizowany co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła. Tradycyjne podczas planowanych nabożeństw w Kościołach różnych wyznań następuje wymiana kaznodziei.
Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę, 23 stycznia, o godz. 17 w prawosławnej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie.
Zgodnie z tradycją nabożeństwo kończące obchody odbędzie się w stolicy 27 stycznia o godz. 17.30 w kościele rzymskokatolickim pw. św. Marcina przy ul. Piwnej 9/11.(PAP)
Autorka: Iwona Żurek
iżu/ mhr/