W 101. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska złożyła w Warszawie kwiaty przy tablicy upamiętniającej miejsce urodzenia poety i żołnierza Armii Krajowej.
Baczyński przyszedł na świat 22 stycznia 1921 roku w Warszawie jako syn nauczycielki Stefanii z Zieleńczyków oraz krytyka literackiego Stefana Baczyńskiego.
Od wczesnej młodości wyróżniał się talentem literackim i plastycznym. Był uczniem słynnego Liceum im. Stefana Batorego, uczęszczał do jednej klasy z Tadeuszem Zawadzkim ps. Zośka, Janem Bytnarem ps. Rudy i Maciejem Aleksym Dawidowskim ps. Alek.
W czasie wojny studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. W czerwcu 1942 r. ożenił się ze studentką podziemnej polonistyki Barbarą Drapczyńską. Podczas okupacji ukończył podziemną Szkołę Podchorążych Rezerwy "Agricola”. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.
W okresie okupacji ogłosił cztery tomiki poezji: "Zamknięty echem" (lato 1940), "Dwie miłości" (jesień 1940), "Wiersze wybrane" (maj 1942) i "Arkusz poetycki nr 1" (1944). Jego poezja wyrażała emocje i los pokolenia Kolumbów, którego stał się symbolem.
Baczyński zginął w Pałacu Blanka 4 sierpnia 1944; trafił go niemiecki snajper strzelający z gmachu Teatru Wielkiego. 1 września 1944 r. zginęła jego żona - Barbara. Oboje pochowani są na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.(PAP)
ktl/ mok/