Przebudowa ul. Św. Marcin w Poznaniu, między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim, trwa od listopada. W niedzielę informowano, że w trakcie prac odkryto fundamenty pierwotnego ogrodzenia zamku. W środę natomiast – o prawdopodobnym odsłonięciu reliktów Bramy Berlińskiej z XIX w.
Spółka Poznańskie Inwestycje miejskie poinformowała w środę, że w trakcie prac związanych z przebudową ul. Święty Marcin odsłonięto prawdopodobnie relikty Bramy Berlińskiej z XIX wieku. Odkrycia pozostałości ceglanych konstrukcji dokonano podczas ziemnych prac budowlanych prowadzonych po południowej stronie ulicy, przy budynku Poczty Polskiej.
„To fragmenty dwóch murów - prawdopodobnie relikty Bramy Berlińskiej, południowej galerii strzeleckiej lub muru skarpowego, rozebranego na początku XX w.” – wskazano.
Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie przypomniała, że Brama powstała w XIX wieku jako część fortyfikacji Twierdzy Poznań. „Jej odsłonięte pozostałości nie kolidują z pracami budowlanymi. Wykonano dokumentację fotograficzną odkrytych elementów, sprawa jest rozpatrywana przez Miejskiego Konserwatora Zabytków” – podano.
Miejska Konserwator Zabytków Joanna Bielawska-Pałczyńska zaznaczyła, że „w związku z natrafieniem na warstwy gruzu, stanowiącego prawdopodobnie pozostałości po rozbiórce Bramy Berlińskiej, przed ich usunięciem należy wykonać specjalistyczną dokumentację inwentaryzacyjną”.
„W przypadku ewentualnego natrafienia na rozpoznawalne i czytelne elementy architektury, należy je udokumentować i przekazać do odpowiedniej placówki muzealnej. W związku z tym podczas usuwania warstw zasypiskowych i gruzu konieczna jest stała obecność na miejscu archeologa” – zaznaczyła.
Spółka poinformowała również, że wykonawca inwestycji prowadzi także prace przy fundamentach dawnego ogrodzenia zamku cesarskiego, których umiejscowienie już na etapie projektowania wskazały wyniki badań gruntu georadarem. Aktualnie odkopane fundamenty bada archeolog, by można było udokumentować jak najwięcej informacji na ich temat.
„Docelowo, zgodnie z projektem, w miejscu historycznej linii ogrodzenia będzie stał odrestaurowany zabytkowy murek, który zostanie przesunięty z dotychczasowej lokalizacji. Projekt zakłada nawiązanie w ten sposób do historycznego ogrodzenia, przy jednoczesnym powiększeniu przestrzeni dziedzińca zamkowego” – podała spółka.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wskazał, że odkopane elementy „nie są dla nas ani dla wykonawców zaskoczeniem”. Jak podkreślił, „na etapie prac przygotowawczych sprawdziliśmy teren georadarem, więc byliśmy na nie przygotowani”.
Jaśkowiak zaznaczył, że odkrycia nie opóźnią przebudowy. Jak wskazał, „przebiega ona zgodnie z harmonogramem i zakończy się w 2023 roku”. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ aszw/