Państwowe Muzeum na Majdanku rozpoczęło rekrutację studentów na kurs przewodnika muzealnego. Osoby, które zdadzą egzamin, mogą liczyć na współpracę z muzeum na zasadzie umowy-zlecenia.
„Oferta jest kierowana do studentów wszystkich kierunków, uczących się zarówno dziennie, jak i zaocznie, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia. Wymagana jest dyspozycyjność przez przynajmniej dwa dni w tygodniu oraz gotowość do pracy w soboty i niedzielę” – poinformowała rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk-Nowak.
Istotne będą też: umiejętność publicznego wypowiadania się, zaangażowanie w wykonywaną pracę, zainteresowanie historią II wojny światowej, predyspozycje do pracy pedagogicznej z młodzieżą oraz znajomość języka obcego.
Zakwalifikowane osoby wezmą udział w kursie, na który złożą się zajęcia dotyczące historii nazizmu, historii i topografii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz metodyki oprowadzania. Nowością tegorocznej edycji będą zajęcia z języka angielskiego, które przygotują do oprowadzania grup anglojęzycznych. Po zakończeniu szkolenia odbędzie się egzamin teoretyczno-praktyczny z wiedzy o historii obozu na Majdanku oraz oprowadzania po ekspozycji muzealnej.
"Osoby, które pozytywnie przejdą proces rekrutacji, ukończą kurs oraz zdadzą egzamin, mogą liczyć na współpracę z Muzeum na zasadzie umowy-zlecenia" - dodała rzeczniczka PMM.
Do 20 lutego br. na adres centrum@majdanek.eu można nadsyłać listy motywacyjne i CV. Udział w kursie jest bezpłatny.
Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku istniał od października 1941 r. do lipca 1944 r. Spośród prawdopodobnie 150 tys. osób, które przeszły przez Majdanek, na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych życie straciło tu około 80 tys. osób. 60 tys. z nich to byli Żydzi. Oni też stanowili największą grupę osadzonych. Kolejną tworzyli Polacy. Na Majdanek wysyłano także Białorusinów, Ukraińców, Rosjan i osoby z innych krajów Europy. Wśród uwięzionych byli polityczni, kryminalni, homoseksualiści, jeńcy wojenni, zakładnicy, ludzie ujęci podczas łapanek, wysiedleń i pacyfikacji.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ dki/