Życie konsekrowane zostało dane nam wszystkim, abyśmy korzystali z jego dobrodziejstw i błogosławieństw – powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik podczas mszy świętej w Dniu Życia Konsekrowanego.
W środę osoby życia konsekrowanego z archidiecezji lubelskiej spotkały się w archikatedrze na mszy świętej, której przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Na początku nabożeństwa podziękował za „wspaniały i bezcenny dar”, jakim jest życie konsekrowane.
Podczas homilii powiedział, że osoby konsekrowane stylem swojego życia pokazują, „jak wielkim darem jest dla każdego człowieka wspólnota”. „W tworzeniu wspólnoty ważny jest wzajemny szacunek, otwartość, zrozumienie. Dzięki temu rodzi się komunia, wspólnota w wierze, w rzeczach świętych, w jedności, nadziei, miłości” - stwierdził metropolita. Wyjaśnił, że we wspólnocie „nikt nie jest wykluczony”, każdy czuje się „potrzebny i obdarzony miłością.
"Osoby życia konsekrowanego ślubują i pragną żyć według trzech rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa” - powiedział abp Budzik. Następnie wyjaśnił, że czystość, w jakiej żyją osoby konsekrowane jest wyrazem miłości, ubóstwo - wolności od zniewolenia, a posłuszeństwo oznacza dyspozycyjność dla miłości i misji.
"Dzisiejsze Święto Ofiarowania Pańskiego jest dobrą okazją, aby podziękować Bogu za dar, jakim jest dla nas życie konsekrowane, w różnych jego wymiarach, w całym jego bogactwie, ale również to zachęta do wyrażenia wdzięczności za wszelkie dobro, które doznaliśmy, które ciągle doznajemy dzięki modlitwie, pracy, trosce osób konsekrowanych” - stwierdził metropolita.
"Życie konsekrowane zostało dane nam wszystkim, abyśmy korzystali z jego dobrodziejstw i błogosławieństw, ale mamy także obwiązek troszczyć się o to życie, ochraniać je, wspierać” – dodał.
Wyraził nadzieję, że rodziny, parafie i wspólnoty staną się środowiskiem przyjaznym do powołań kapłańskich i zakonnych.
W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej archidiecezji lubelskiej poinformowano, że w archidiecezji funkcjonuje jeden zakon kontemplacyjny (21 sióstr) i 39 zgromadzeń czynnych żeńskich (75 domów zakonnych i 526 sióstr).
Na terenie archidiecezji pracuje lub studiuje 255 kapłanów zakonnych z 21 zgromadzeń, 24 braci zakonnych, 26 kleryków zakonnych. Działalność prowadzi także 49 osób życia konsekrowanego z 12 instytutów świeckich.
Zakonnicy pełnią posługę w parafiach (w samym Lublinie są obecni w sześciu parafiach i pięciu kościołach rektoralnych), prowadzą duszpasterstwo akademickie, pomagają w spowiedzi, głoszeniu rekolekcji, misji, kazań, katechizują, opiekują się zakonami i grupami apostolskimi oraz modlitewnymi i wspomagają inicjatywy duszpasterskie swoją modlitwą. Wielu zakonników zaangażowanych jest w pracę naukową na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Zgromadzenia zakonne żeńskie służą chorym w szpitalach, domach opieki, zakładach dla nieuleczalnie chorych lub niepełnosprawnych, prowadzą schronisko dla ubogich, dom samotnej matki, opiekują się dziećmi w przedszkolach, ochronkach, świetlicach, oratoriach, uczą religii w szkołach podstawowych i średnich, prowadzą bursy i domy akademickie dla dziewcząt, pracują naukowo, pomagają kapłanom w prowadzeniu kancelarii, obsługują gospodarstwa domowe kapłanów, są zakrystiankami, organistkami, opiekują się grupami, zespołami i stowarzyszeniami religijnymi dzieci i młodzieży.
Jak podała lubelska kuria, nowym zjawiskiem jest wzrost powołań wśród dziewic konsekrowanych. „W ostatnim okresie sześć osób otrzymało dar konsekracji, a 18 osób jest na etapie formacji przygotowującej” – poinformowała archidiecezja. Dziesięć kandydatek jest na etapie przygotowania do wdowieństwa konsekrowanego.
Zgodnie z decyzją papieża Jana Pawła II, od 1997 roku w Kościele powszechnym w przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego obchodzi się Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Jest on okazją do głębszej refleksji całej wspólnoty Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Dla samych konsekrowanych jest to dzień dziękczynienia za dar powołania.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ mhr/