Lekarze krakowskich szpital prof. Robert Jach i dr hab. Bartłomiej Guzik, zaangażowani w misję „Doctors Africa” niosącą pomoc w Tanzanii i Ugandzie, otrzymali w piątek Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Odznaczenia zostały wręczone przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę podczas uroczystości z okazji przypadającego w piątek Światowego Dnia Chorego.
Doctors Africa to misja realizowana przez Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum, Fundację Centrum Dobroczynności Lekarskiej oraz Związek Polskich Kawalerów Maltańskich. Tworzą ją studenci medycyny i ich nauczyciele. Wyjeżdżają do Tanzanii i Ugandy, aby przeprowadzać konsultacje, badania specjalistyczne, ale też edukować.
Jak podkreślił wojewoda małopolski Łukasz Kmita, osoby zaangażowane w to przedsięwzięcie chcą dzielić się wiedzą, zdobywać bezcenne doświadczenie medyczne, uczyć się i dawać wsparcie.
„Swoją postawą panowie profesorowie pokazują niezwykłą determinację i chęć pomagania innym. To piękna inspiracja dla studentów i niezwykła lekcja bezwarunkowej pomocy innym. Z jednej strony stoją panowie na froncie walki z pandemią, a z drugiej pracują charytatywnie” - podkreślił wojewoda podczas uroczystości.
Dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik jest kardiologiem i internistą pracującym w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II oraz adiunktem w Klinice Kardiologii Interwencyjnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jak mówił w piątek, misja „Doctors Africa” skupia się na dostarczaniu sprzętu medycznego i szkoleniu w jego obsłudze lokalnych ratowników, pielęgniarki, a także lekarzy. „Chcemy zdiagnozować pacjentów, których dalsze leczenie prowadzić będą lokalni +medical officers+, dzięki czemu pacjenci będą mogli liczyć na opiekę na miejscu” - wyjaśnił.
Według przedstawionych informacji, podczas misji medycznej zrealizowanej w 2021 grupie dziewięciu lekarzy i studentów udało się wykonać łącznie ponad 1,5 tys. konsultacji specjalistycznych i drobnych zabiegów czy badań USG, a także kilkadziesiąt dużych operacji ginekologicznych.
Prof. Robert Jach pełni obecnie rolę kierownika Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Collegium Medicum UJ, jest również konsultantem wojewódzkim w zakresie endokrynologii ginekologicznej.
Podczas uroczystości podziękował on studentom zaangażowanym w projekt. „Ideą tego projektu było pokazanie młodym ludziom, że medycyna jest potężnym narzędziem, którego czasami nie wykorzystujemy albo nie mamy takiej świadomości oraz pokazanie, że żyjemy w naprawdę bogatym kraju i warto się tą wiedzą z innymi podzielić” – podkreślił.
Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki zaznaczył, że działalność „Doctors Africa” wpisuje się w misję uniwersytetu. „Wspieramy tego typu inicjatywy, kreujemy tego typu postawy, dlatego bardzo dziękuję za tę działalność” - podkreślił przedstawiciel UJ CM.(PAP)
Autor: Rafał Grzyb
rgr/ mhr/