Dyskusje, panele eksperckie i wykłady poświęcone 80. rocznicy powstania Armii Krajowej trwają w Muzeum Stutthof w Sztutowie. Przed rozpoczęciem konferencji „Polskie Państwo Podziemne na Pomorzu: Struktury i ludzie konspiracji” odbyła się prezentacja wystawy przygotowanej przez IPN.
We wtorek w Sztutowie w budynkach Muzeum Stutthof została zaprezentowana wystawa "Polskie Państwo Podziemne na Pomorzu 1939-1945" przygotowana przez pracowników gdańskiego oddziału IPN Artura Chomicza oraz Aleksandrę Szwarc. "Ta wystawa ma sens logiczny, jest prezentowana sytuacja przed wojną, wybuch wojny, a następnie pokazujemy strukturę tworzenia się Armii Krajowej na Pomorzu" - tłumaczy współtwórczyni wystawy Aleksandra Szwarc.
"Pierwsze plansze mówią o sytuacji Pomorza tuż przed wojną i po wybuchu wojny. Następnie możemy zobaczyć, jakie represje dotknęły Polaków. Prezentujemy m.in. niezwykłe zdjęcie nauczycieli prowadzonych na egzekucję" - dodaje.
"Ta wystawa ma sens logiczny, jest prezentowana sytuacja przed wojną, wybuch wojny, a następnie pokazujemy strukturę tworzenia się Armii Krajowej na Pomorzu" - tłumaczy współtwórczyni wystawy Aleksandra Szwarc.
Na 18 planszach prezentowanych w budynku Muzeum Stutthof znajdują się zdjęcia oraz wypowiedzi m.in. byłego niemieckiego polityka generała Hansa von Seeckta. "W 1920 roku generał powiedział, że +istnienie Polski jest nie do zniesienia, musi zniknąć i zniknie+. Dlatego należy sobie uświadomić trudną i skomplikowaną historię Pomorza i również to, że Pomorze zostało wcielone do Rzeszy, w związku z tym warunki na Pomorzu były inne niż na terenach okupowanej Polski. Na Pomorzu nie można było używać języka polskiego" - tłumaczy Szwarc.
Prezentowane plansze przedstawiają archiwalne zdjęcia pochodzące ze zbiorów Archiwum IPN w Gdańsku, Archiwum Muzeum Stutthof i Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Wystawa przygotowana przez pracowników gdańskiego oddziału IPN, będzie prezentowana do końca lutego. Takie same plansze można oglądać również na Targu Węglowym w Gdańsku między Bramą Wyżynną a Katownią. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w poniedziałek 14 lutego.
Poza otwarciem wystawy okolicznościowej "Polskie Państwo Podziemne na Pomorzu 1939–1945", w Muzeum Stutthof trwa ogólnopolska konferencja naukowa "Polskie Państwo Podziemne na Pomorzu: struktury i ludzie konspiracji. W 80. rocznicę przekształcenia ZWZ w AK".
"Kontynuujemy obchody 80. rocznicy powołania Armii Krajowej. (...) Chcemy, aby zostało coś w formie naukowej, po tej rocznicy i stąd ta konferencja" - powiedział rozpoczynając konferencję dyrektor oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot.
W jej trakcie ze swoimi wykładami występują znani i cenieni naukowcy zajmujący się tematyką Polskiego Państwa Podziemnego. Swoje prelekcje zaprezentują m.in. prof. Bogdan Chrzanowski z Uniwersytetu Gdańskiego, który wygłosi wykład dotyczący "Polskiego Państwa Podziemnego na Pomorzu", dr Piotr Niwiński z UG wystąpi z prezentacją "Co dalej? Pomorscy konspiratorzy wobec nowej rzeczywistości 1945-1946", a prof. Andrzej Gąsiorowski z UG zaprezentuje wykład poświęcony pomorskim konspiratorom w obozie KL Stutthof.
"Kontynuujemy obchody 80. rocznicy powołania Armii Krajowej. (...) Chcemy, aby zostało coś w formie naukowej, po tej rocznicy i stąd ta konferencja" - powiedział rozpoczynając konferencję dyrektor oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot.
Wśród prelegentów ogólnopolskiej konferencji są również: dr Waldemar Grabowski z IPN, dr Grzegorz Berendt z UG, Wojciech Łukaszun z Muzeum II Wojny Światowej, dr Artur Jendrzejewski, Aleksandra Szwarc, Mateusz Kubicki z IPN, Krzysztof Filip z IPN, Dawid Chomej, Patrycja Resel z łódzkiego oddziału IPN, niezależna badaczka dr Katarzyna Faligowska-Śliwak, dr Marek Szymaniak z Muzeum II Wojny Światowej, dr Sławomir Jan Maksymowicz z Archiwum Państwowego w Olsztynie, dr Paweł Warot z IPN oraz dr Tomasz Gliniecki z Muzeum Stutthof.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ dki/