Koncert wieńczący Rok Rodziny Fibigerów odbędzie się w piątek wieczorem w Filharmonii Kaliskiej. Na odrestaurowanym fortepianie „Arnold Fibiger” zagrają Leszek Możdżer i Jakub Kuszlik.
„Co prawda nie ma już fabryki, ale udało się odnowić przedwojenny instrument, który zyskał drugie życie” – powiedziała w Kaliszu na konferencji prasowej Judyta Fibiger, wnuczka ostatniego właściciela kaliskiej Fabryki Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger.
Jak dodała, obecność wyjątkowych artystów szczególnie podnosi rangę wydarzenia a kaliszanie będą mogli usłyszeć dźwięk fortepianu jej dziadka na koncercie. Specjalnie na tę okazję odrestaurowano zabytkowy fortepian koncertowy z lat 30. XX wieku pochodzący z fabryki fortepianów. Jest jednym z ośmiu ostatnich instrumentów skonstruowanych przez Gustawa Arnolda III Fibigera przed drugą wojną światową w 1938 r. z okazji 60-lecia firmy.
Prace renowacyjne przeprowadzili trzej uczniowie Gustawa Arnolda III Fibigera - Zbigniew Mielżyński, Leszek Konstanciak oraz Krzysztof Fiks z firmy Piano Fiks ze Skalmierzyc k. Kalisza. Obecny na konferencji Krzysztof Fiks powiedział, że restauracja fortepianu jest hołdem złożonym nauczycielowi.
Na fortepianie premierowo zagrają Leszek Możdżer i Jakub Kuszlik. „Odrestaurowany fortepian to przykład działalności przedsiębiorczej. To symbol nowatorskiej myśli, m.in. z uwagi na konstrukcję instrumentu. Szkoda, że nie możemy grać o te najwyższe stawki jako polscy producenci fortepianów, ale możemy walczyć o tradycję, która wyłania się z odmętów historii i ten instrument jest tego przykładem”- powiedział pianista Leszek Możdżer. Dodał, że „instrument jest bardzo dobry do grania, nie ma problemu z nagłośnieniem go, ma w sobie lekkość, jest szybki, zwrotny, świetnie brzmi. Oby więcej takich instrumentów dało się odzyskać”.
Jakub Kuszlik, zdobywca IV nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, dodał, że „fortepian posiada ciekawą barwę, brzmi w interesujący sposób, łatwo się na nim gra. Cieszę się, że tak cenny instrument został odrestaurowany” – powiedział.
Koncert wieńczy obchodzony w Kaliszu Rok Rodziny Fibigerów. „Dźwięki odrestaurowanego fortepianu z pewnością przypomną nam dawne wydarzenia, działalność rodziny Fibigerów i jej wkład w rozwój przemysłu fortepianowego” – powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. Aby uczcić rodzinę Fibigerów kaliscy radni ustanowili rok 2020 ich imieniem. Jednak z powodu pandemii większość zaplanowanych uroczystości przesunięto na 2021 r.
Fibigerowie przybyli do Kalisza w latach 40. XIX wieku, prawdopodobnie z Austrii. Głową rodziny był Carl Gottlob, stolarz umiejący budować instrumenty klawiszowe. Zdolności po ojcu przejął syn, Arnold Fibiger I, który urodził się w Kaliszu w 1847 r. W 1898 r. Arnold Fibiger I przeniósł swoją wytwórnię na ul. Szewską (dzisiejsza ul. Chopina). Przedsiębiorstwo prowadzili kolejni członkowie rodziny: Gustaw Fibiger II (syn Arnolda) i jego syn Arnold Fibiger III, który był ostatnim właścicielem Fabryki Fortepianów i Pianin "Arnold Fibiger". Po upaństwowieniu w 1947 r. zakład przyjął nazwę Fabryka Fortepianów i Pianin "Calisia".
W Kaliszu są dwa oryginalne fortepiany Arnold Fibiger; jeden znajduje się w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego, drugi w Filharmonii Kaliskiej. Inne modele fortepianów, pianin produkowanych w Fabryce Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger można obejrzeć w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
W rejonie kaliskim działa kilkadziesiąt firm zajmujących się renowacją, budową, konstruowaniem fortepianów i pianin, znanych, cenionych w świecie. Nadal funkcjonuje Technikum Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigera obecnie w ramach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu. To jedyna szkoła w Polsce, a zarazem jedna z trzech, jakie istnieją na świecie, przygotowująca profesjonalnych stroicieli i korektorów instrumentów klawiszowych.(PAP)
autorka: Ewa Bąkowska
bak/ aszw/