Apel pamięci, złożenie kwiatów pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła i msza św. we wrocławskiej archikatedrze – tak w niedzielę we Wrocławiu obchodzono 84. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła.
W tym roku przypada również 100. rocznica powstania Związku Polaków w Niemczech, dla którego Prawdy Polaków spod Znaku Rodła były ideową podstawą.
Uroczystości z udziałem przedstawicieli władz samorządowych i rządowych, parlamentarzystów, wojska oraz młodzieży rozpoczęły się pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła przy kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim.
Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła – Wrocław, podkreślił, że obchody rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła odbywają się we Wrocławiu po raz 18. „Uroczystości te mają wymiar historyczny, ale też współczesny, w kontekście aktualnego patriotyzmu i tego co dzieje się dziś w Ukrainie” – powiedział.
Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła – Wrocław, podkreślił, że obchody rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła odbywają się we Wrocławiu po raz 18. „Uroczystości te mają wymiar historyczny, ale też współczesny, w kontekście aktualnego patriotyzmu i tego co dzieje się dziś w Ukrainie” – powiedział Szczyrbak.
Poseł PiS Jacek Świat podkreślił, że tegoroczne uroczystości mają wymiar szczególny. „Niebawem będziemy obchodzić 100-lecie Związku Polaków w Niemczech. Ale jest też drugi wymiar związany z tym co dzieje się w Ukrainie. Prawdy Polaków spod Znaku Rodła przypominają nam jak wielką moc i znaczenie ma patriotyzm; zostały one spisane kiedy nad Polakami w Niemczech gromadziły się najczarniejsze nazistowskie chmury. Dziś Prawdy Polaków spod Znaku Rodła uzyskały nową aktualność – przypominają nam, że powinniśmy służyć Polsce jak najlepiej potrafimy” – mówił Świat. Dodał, że Polacy powinni zachować jedność w obliczu „trudnych wyzwań”. „Nie wiemy co przed nami, co w najbliższe dni i tygodnie (…) mama nadzieję, że pokój zagości w całej Europie” – powiedział Świat.
Po uroczystościach pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła przy kościele św. Marcina, we wrocławskiej archikatedrze odbędzie się msza św., której będzie przewodniczył biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec.
Kongres był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie. W okresie międzywojennym na terytorium ówczesnych Niemiec mieszkało półtora miliona Polaków.
3 grudnia 1937 r. w Domu Polskim w Zakrzewie Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zorganizowaniu I Kongresu Polaków, który odbył się 6 marca 1938 r. w Berlinie. Na kongresie, w którym wzięło udział ponad 5 tys. przedstawicieli polskiej ludności, ogłoszono Pięć Prawd Polaków. Kongres był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie. W okresie międzywojennym na terytorium ówczesnych Niemiec mieszkało półtora miliona Polaków.
Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła to: "Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!".
Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech. Powstał w 1933 r., a jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu "rodzina" i ostatnich trzech wyrazu "godło". Znak na czerwonym tle przedstawia białe rodło, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem. Związek Polaków w Niemczech prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną, bronił też praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/