Finansowe i materialne wsparcie na rzecz ukraińskich muzeów zadeklarowały także zagraniczne instytucje kultury – mówi PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Działania Komitetu wspierają m.in. The University Museum of Bergen, Blue Shield Denmark, fundacja Stiftung für Kunst, Kultur und Geschichte. Wstępne deklaracje wsparcia wyraziły również Aliph Foundation, a także polskie firmy – producenci materiałów opakowaniowych, papierowych oraz budowlano-remontowych.
Komitet Pomocy Muzeum Ukrainy powstał na początku marca z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak zaznaczył w rozmowie z PAP Jan Ołdakowski, "od początku działalności udało się nawiązać współpracę z wieloma polskimi instytucjami kultury". "Jest to pomoc bilateralna. Polskie instytucje kontaktują się z pracownikami ukraińskich muzeów, przede wszystkim z zachodniej Ukrainy, aby służyć radą i pomocą" – powiedział dyrektor MPW. Ponadto w pomoc materialną na rzecz muzeów Ukrainy zaangażowały się inne instytucje oraz sponsorzy.
Jan Ołdakowski poinformował też, że "do Lwowa dotarł już pierwszy transport z materiałami, które są najbardziej potrzebne przy zabezpieczeniu zbiorów". Wyjaśnił, że "dzięki temu transportowi odpowiedzieliśmy na skierowane do nas prośby ze strony prawie dwudziestu muzeów". Transport został zorganizowany we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa. "Na miejscu był rozdzielany przez Centrum Ocalenia Dziedzictwa Narodowego, czyli instytucję, którą wskazało ukraińskie ministerstwo kultury" – powiedział Jan Ołdakowski.
Obecnie w Warszawie jest organizowany kolejny transport. Jak poinformował dyrektor MPW, "dysponujemy coraz większą ilością materiałów, które dotarły do nas od sponsorów i współpracujących z nami instytucjami ze Skandynawii, dlatego też w tym tygodniu wyjedzie drugi, dwa razy większy od poprzedniego, transport".
"Stały kontakt z ukraińskimi muzealnikami pokazuje nam ogromną skalę potrzeb ukraińskich muzeów. Naszym największym wyzwaniem jest zebranie wystarczających środków, aby móc wesprzeć wszystkie muzea, które zwróciły się do nas o pomoc. Dlatego rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy, która w całości zostanie przeznaczona na pomoc ukraińskim muzeom. Pozyskane fundusze dadzą nam możliwość zakupu niezbędnych materiałów oraz zorganizowania transportu materiałów na Ukrainę" - podkreślił Jan Ołdakowski.
W imieniu Komitetu zbiórkę pieniędzy prowadzi Fundacja Instytutu Pawła Włodkowica. Oprócz konta złotówkowego są dwa konta walutowe, EUR i USD. Do tej pory na konto Komitetu wpłynęło ponad 80 000 zł. Dodatkowo, została uruchomiona zbiórka na portalu zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/b3p9p2.
Ołdakowski wyraził nadzieję, że w tym tygodniu Komitetowi Pomocy Muzeum Ukrainy uda się zebrać w ramach zbiórek tyle środków finansowych, aby móc kupić kilkadziesiąt zestawów komputerowych, które umożliwią cyfrowe gromadzenie zbiorów. "Dla ukraińskich muzealników najważniejsze jest zabezpieczenie zbiorów. Wiedzą jednak, jak bardzo ważne jest również opracowanie spisów tych zbiorów, a także cyfryzacja, czyli cyfrowe zabezpieczenie zbiorów. Jedna cyfrowa kopia cyfrowa zostanie ponadto wysłana do Polski, aby w sytuacji, kiedy w najgorszym wypadku te zbiory by zaginęły lub zostały zniszczone, będzie można dysponować ich cyfrowymi kopiami" – zwrócił uwagę dyrektor MPW.
W rozmowie z PAP Jan Ołdakowski podkreślił, że finansowe wsparcie na rzecz ukraińskich muzeów zadeklarowały także zagraniczne instytucje kultury. "Na ten moment kilkadziesiąt zagranicznych instytucji i organizacji zgłosiło chęć wspierania Komitetu. Wśród tych instytucji znalazły się m.in. takie placówki muzealne jak nowojorskie Metropolitan Museum oraz Museum of Moderna Art, czyli MoMA, a także Weltmuseum Wien czy łotewska Biblioteka Narodowa. Pomoc zaoferował też Parlament Europejski" – poinformował.
"Od początku powołania Komitetu wydarzyło się dużo, wiele udało się nam już osiągnąć. Wojna jednak trwa i działamy dalej" – zapewnił dyrektor MPW.
Do podstawowych zadań Komitetu Pomocy Muzeum Ukrainy należy wsparcie wszystkich muzeów i instytucji kultury w Ukrainie, pomoc w zabezpieczaniu zborów, najcenniejszych pamiątek oraz zabytków kultury ukraińskiej, a także wsparcie w dokumentacji, digitalizacji oraz inwentaryzacji zborów. Komitet zobowiązał się również do przekazania materiałów potrzebnych do zabezpieczenia i ukrywania zbiorów.
Wśród zadań Komitetu Pomocy Muzeum Ukrainy jest także informowanie opinii publicznej o zagrożeniach, jakie dla ukraińskich dóbr kultury niesienie obecna sytuacja. Polscy muzealnicy chcą ponadto dzielić się doświadczeniami związanymi ze zbieraniem informacji oraz z tworzeniem dokumentacji, która będzie świadczyć o grabieży i niszczeniu ukraińskich dóbr kultury. Polscy muzealnicy chcą również wesprzeć ukraińskich muzealników, którzy w wyniku wojny znajdą się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej.
Sekretariat Komitetu działa w Muzeum Powstania Warszawskiego, które zaprasza do współpracy wszystkie muzea, jakie chcą włączyć się w tę akcję. Wiadomość można wysłać na adres: info@muzealnicydlaukrainy.pl. Informacje znajdują się także na profilach Komitetu w mediach społecznościowych, które są prowadzone w języku polskim, ukraińskim i angielskim.(PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ skp /