Jubileuszowy, 10. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA odbędzie się w Białymstoku w dniach 21–25 czerwca – podają organizatorzy. Zaproszono lalkarzy m.in. z Polski, Ukrainy, Niemiec i Słowacji.
Festiwal LALKANIELALKA odbywa się w Białymstoku od 2002 roku co dwa lata. Jego ideą była i jest prezentacja nowych form w teatrze lalkowym, które coraz częściej wykraczają poza tradycyjnie postrzegany teatr lalek.
Festiwal organizuje białostocka filia Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (ATB) wraz z partnerami: Polskim Ośrodkiem Lalkarskim Polunima, Białostockim Teatrem Lalek oraz Stowarzyszeniem Artystów Lalkarzy, których przedstawiciele - jak poinformowała w czwartek uczelnia - podpisali czterostronne porozumienie na rzecz organizacji tej imprezy.
Organizatorzy podkreślili, że festiwal LALKANIELALKA "to jedna z najtrwalszych tradycji akademickich i kulturalnych w Polsce".
Hasłem tegorocznej LALKANIELALKI jest "laborATorium". "W haśle tym chcemy wyrazić nieustającą dążność do odkrywania nowych znaczeń w przestrzeni teatru oraz zaakcentować badawczy, naukowy wymiar imprezy, mniej oczywisty dla wielu odbiorców" - podali organizatorzy.
Festiwal, który nie ma formuły konkursu, jest przeglądem najważniejszych osiągnięć artystycznych i naukowych, jakie zaszły w świecie teatru lalek i ożywionej formy w ostatnim czasie. Główny program festiwalu tworzą pokazy etiud i spektakli studenckich.
W jubileuszowym festiwalu weźmie udział ok. 150 uczestników, studentów i wykładowców, w tym co najmniej 90 osób spoza Polski. Zostali zaproszeni studenci m.in. z Ukrainy, Niemiec, Czech i Słowacji.
Jak powiedziała PAP Magdalena Wieremiejuk z ATB, na festiwal zaproszono studentów z dwóch ukraińskich miast, z Kijowa i Charkowa. "Mamy nadzieję, że uda im się przyjechać" - dodała.
Zgodnie z wcześniejszą decyzją władz uczelni, na festiwal nie zaproszono szkół lalkarskich z Rosji w związku z agresją tego kraju na Ukrainę. Jak informowała wcześniej PAP uczelnia, na festiwal wpłynęły zgłoszenia trzech rosyjskich szkół.
W ramach festiwalu odbywają się też liczne wydarzenia towarzyszące jak parada teatralna, wykłady, seminaria teatralne, warsztaty dla dzieci, wystawy, improwizacje studenckie a także pokazy profesjonalnych teatrów.
Festiwal został dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Białegostoku.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ pat/