W Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie 25 maja odbędzie się czytanie performatywne książki „Planeta Piołun” Ukrainki Oksany Zabużko. Czytanie przygotowała ukraińska reżyserka Switłana Ołeszko.
"Oksana przyleciała do Polski 23 lutego, by promować swoją najnowszą książkę +Planeta Piołun+. Dzień później dowiedziała się, że nie wróci do rodzinnego Kijowa, a cały świat dowiedział się, że nie ma już Europy, jaką znaliśmy" - przypomniano w informacji.
Z kolei Switłana Ołeszko po wybuchu wojny zdecydowała się opuścić Charków i szukać schronienia w Polsce. "Znalazła je w Teatrze Polskim w Warszawie – tu, gdzie w 2015 r. Teatr Arabesky zagrał dla polskiej publiczności trzy spektakle +Czarnobyl TM+, +Dekalog: lokalna wojna światowa+ i +Listy z Charkowa+" - napisano na stronie teatru.
Obecnie Ołeszko z aktorami Teatru Polskiego przygotowuje w cyklu "Czytamy w Polskim" performatywną prezentację książki Oksany Zabużko "Planeta Piołun" w przekładzie Katarzyny Kotyńskiej, Anny Łazar i Joanny Majewskiej.
"+Planeta Piołun+ jest nie tylko jednym z najciekawszych eseistycznych wydawnictw ostatnich lat, ale jest też, jak sądzi wielu, książką proroczą, a przy tym rzucającą nowe światło na ostatnie półwiecze historii Europy – naszej historii" - napisano.
W czytaniu wezmą udział: Marta Alaborska, Eliza Borowska, Ewa Domańska, Ewa Makomaska, Joanna Trzepiecińska, Dominik Łoś, Marcin Jędrzejewski, Maksymilian Rogacki, Antoni Ostrouch i Jerzy Schejbal.
Oksana Zabużko jest doktorem filozofii, pisarką skupiająca się w swojej twórczości na zagadnieniach ukraińskiej samoidentyfikacji, problemach społeczeństw postimperialnych oraz feminizmie.
Switłana Ołeszko to ukraińska scenarzystka, reżyserka, autorka filmów dokumentalnych, założycielka charkowskiego jednej z najbardziej znanych niezależnych ukraińskich scen eksperymentalnych Teatru Arabesky.
Początek - 25 maja o godz. 19.30 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego.
Teatr Polski w Warszawie bierze udział w zorganizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie rezydencji artystycznych dla twórców i twórczyń z Białorusi i Ukrainy.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/