19 czerwca odbędzie się finał 59. konkursu „Malowana Chata”, w którym uczestniczą malarki i całe rodziny z Zalipia oraz z sąsiednich wsi. Ludowi artyści ozdabiają motywami kwiatowymi swoje gospodarstwa. Konkurs poprzedzi wystawa w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie.
Jak przekazało Muzeum Okręgowe w Tarnowie, które przy współpracy ze Stowarzyszeniem Zalipiańskich Malarek organizuje wydarzenie, jest ono najdłużej trwającym konkursem na sztukę ludową w Polsce. Po raz pierwszy konkurs odbył się w 1948 r., a od 1976 r. organizowany jest przez tarnowską placówkę muzealną.
Organizatorzy podkreślają, że dzięki temu wydarzeniu zachowana została tradycja malowania domów na Powiślu Dąbrowskim (okolice Dąbrowy Tarnowskiej). Jego uczestnicy ozdabiają motywami kwiatowymi domy, obory, stajnie, studnie, płoty, a nawet psie budy.
Ewelina Kuboń z Muzeum Okręgowego wskazała, że najważniejszym widocznym efektem konkursu jest zatrzymanie procesu zanikania unikatowej twórczości ludowej, a także jej rozkwit oraz bezpośredni przekaz tradycyjnej wiedzy i umiejętności.
„Rywalizujący ze sobą twórcy dążą do odkrywania coraz to innych motywów zdobniczych, doskonalenia swojej techniki oraz starają się wprowadzać nowe formy plastyczne. Zadaniem konkursu jest także dokumentacja i archiwizacja zjawisk kultury tradycyjnej oraz zwrócenie uwagi na przemiany zachodzące w ludowej twórczości” - przekazali organizatorzy.
W konkursie corocznie uczestniczy około 100 osób - malarek i całych rodzin z Zalipia oraz z sąsiednich wsi. Najpierw jury złożone z etnografów, historyków sztuki, artystów i dziennikarzy objeżdża zgłoszone domy i ocenia kunszt wykonania malunków, kolorystykę i zgodność z tradycją. Finał konkursu wraz z ogłoszeniem laureatów i wręczeniem nagród następuje w ramach tradycyjnego niedzielnego festynu w Zalipiu.
W tym roku wydarzeniem poprzedzającym konkurs będzie wystawa „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, poświęcona wybitnym nestorkom tradycyjnego zdobnictwa domów na Powiślu Dąbrowskim, które swoimi działaniami przyczyniły się do podtrzymania i rozpropagowania tej unikatowej sztuki. Wernisaż wystawy zaplanowano na piątek 10 czerwca.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ pad/