Blisko 50 archiwalnych fotografii młodych kobiet walczących w Armii Krajowej prezentowanych jest na wystawie, którą otwarto we wtorek w szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy. Ekspozycja „Dziewczęta z tamtych lat” będzie dostępna do końca sierpnia.
"Pamiętam spotkanie (…), kiedy pytałam, dlaczego panie (kombatantki – PAP) zdecydowały, że powstanie wystawa pokazująca ich zdjęcia archiwalne. Prosta sprawa – kto dominuje na kartach historii? Panowie. Pań jest niewiele. I kobiety, które pełniły funkcje sanitariuszek, łączniczek, wspominały, że gdy chodziły wraz z oddziałami do wyzwalanych miast, wiosek, miasteczek – to mężczyźni, idący w pierwszych rzędach dostawali kwiaty, a one szły na końcu" – mówiła Agnieszka Kuchcińska-Kurcz z Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Podkreśliła, że służące w armii kobiety "leczyły, gotowały, wspomagały, ale często były też osobami, które towarzyszyły żołnierzom w ostatnich chwilach". "To one były depozytariuszkami ostatnich słów. Myślę, że to bardzo trudna rola" – mówiła Kuchcińska-Kurcz.
Na wystawie znalazło się 48 archiwalnych fotografii młodych kobiet, które podczas drugiej wojny światowej pełniły role łączniczek, sanitariuszek, walczyły na Kresach czy w powstaniu warszawskim. Po 1945 r. zamieszkały na ziemiach zachodnich.
Podczas oficjalnego otwarcia wystawy świętowano też 97. urodziny jej pomysłodawczyni, łączniczki AK ppłk Danuty Szyksznian-Ossowskiej, ps. Sarenka.
"Cieszę się, że wystawa przetrwała, że nie została zniszczona, że widzę swoje koleżanki. Wisi tu moje zdjęcie - z warkoczami. (W 1939 r. – PAP) miałam 13 lat, nie mogłam być jeszcze w AK, bo trzeba było mieć 17 lat" – mówiła kombatantka. Wspominała, że gdy mówiła o tym dowódcy, podkreśliła, że "będzie mieć 17 lat”, a on zareagował na to z uśmiechem, mówiąc "będziesz mieć 20 lat i więcej".
Wystawę przygotował szczeciński oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. To jeden z elementów upamiętnienia 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Ekspozycja w pawilonie Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy będzie dostępna do 31 sierpnia.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ dki/