Kilkudziesięciu nauczycieli, uczestniczących w cyklu szkoleń „Giganci nauki. Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy”, odebrało w środę z rąk prezesa IPN Karola Nawrockiego oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka zaświadczenia, certyfikat oraz najnowszy pakiet edukacyjny „Giganci nauki”.
Szkolenia dla nauczycieli to efekt porozumienia podpisanego przez IPN i MEiN w 2016 r. Podczas warsztatów pedagodzy wzbogacają swoją wiedzę, poznają nowe materiały, narzędzia multimedialne, a jednocześnie uczą się, jak zdobytą wiedzę wykorzystywać w praktyce. W tegorocznej edycji szkoleń uczestniczyło niemal 300 nauczycieli. W tym roku po raz pierwszy byli to także nauczyciele przedmiotów ścisłych.
"Jestem przekonany, że dzięki +Gigantom nauki+ my Polacy możemy przyjrzeć się samym sobie z nieco innej, historycznej perspektywy. Nie z tej fundamentalnej perspektywy wielkiego pragnienia wolności, walki w obliczu dwóch systemów totalitarnych - niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu, ale właśnie z perspektywy narodu, i o tym świadczą +Giganci nauki+. Narodu, który jest bardzo innowacyjny, którego przedstawiciele przygotowują kolejne patenty. Narodu, który cieszy się siłą umysłów" - wskazał prezes IPN.
Podkreślił, że "siła umysłu i siła nauki to to, co płynie z tych postaci i postaw". "To szkolenie, które pozwala nam, Polakom, przyjrzeć się w perspektywie historycznej naszym osiągnięciom, ale z zupełnie innej strony, z tej strony właśnie innowacyjności, rozwoju nauki i technologii. To jest także część polskiej historii XX wieku, polskiej historii najnowszej. Możemy z nich być dumni. Chcemy, aby kolejne pokolenia Polaków, także czuły dumę z tych wielkich odkrywców" - zaznaczył.
Zapowiedział, że przyszłoroczny cykl szkoleń będzie dotyczyć "Szlaków nadziei". "Wkładu Polaków w wolną od niemieckiego nazizmu Europę. +Szlaku nadziei+, który zamyka się w pięknych polskich postaciach, jak gen. Władysław Anders, gen. Stanisław Maczek, gen. Stanisław Sosabowski i ich podkomendnych, żołnierzy" - wyjaśnił prezes IPN.
Minister edukacji narodowej wskazał, że celem szkoleń było wzbogacenie wiedzy nauczycieli oraz ich rozwój, jeśli chodzi o "znajomość historii, znajomość osiągnięć polskich naukowców, często zapomnianych". "Świadomość tego, jaki wkład mieli Polska i Polacy na przestrzeni choćby ostatniego wieku, w rozwój świata, nauki - tego nam brakuje. Dobrze, że nauczyciele tę wiedze zdobywają w IPN i będą ją mogli przekazywać kolejnym pokoleniom" - mówił minister Czarnek.
Ocenił, że jesteśmy narodem, który "się nie chwali". "Musimy to zmienić. Mamy wiele osiągnięć i wieki wkład również w rozwój Europy, nauki, a nie bardzo sami o tym wiemy, już nie mówiąc o tym, że inni o tym nie wiedzą. Dlatego wraz z rektorem Uniwersytetu Warszawskiego Alojzym Nowakiem pracujemy nad projektem utworzenia w Rzymie, przy Schodach Hiszpańskich, w samym centrum stolicy naszej cywilizacji, centrum polskiej kultury i nauki, gdzie będziemy eksponować wszystkie nasze osiągnięcia, naszych naukowców zapomnianych po to, żeby Polacy, którzy przybywają do Rzymu i ludzie z całego świata, którzy przybywają do Rzymu, mogli wejść do tego centrum i zobaczyć, jaki wkład Polacy mają w kulturę, naukę, również na terenie Włoch" - poinformował szef resortu edukacji i nauki.
Tematem przewodnim tegorocznego cyklu szkoleń dla nauczycieli byli "Giganci nauki. Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy". Szkolenia odbywały się w całej Polsce we wszystkich jedenastu Oddziałach IPN. Celem szkoleń było przedstawienie wybranych polskich naukowców i odkrywców, a także ich wynalazków.
Podczas warsztatów pedagodzy wzbogacali swoją wiedzę o nowe materiały, poznawali narzędzia multimedialne, a jednocześnie uczyli się, jak nowe wiadomości wykorzystywać w praktyce edukacyjnej.
Z myślą o uczestnikach stworzony został pakiet edukacyjny "Giganci nauki". Przedstawiono w nim 20 wybranych postaci oraz ich osiągnięcia.
Uroczystość wręczenia certyfikatów i zaświadczeń uświetnił spektakl "Jeśli zapomnę o nich…" Teatru "KROPKA PO PROSTU" z IX Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lublinie.
Pierwsza edycja szkoleń "Między dwoma totalitaryzmami" odbyła się w roku szkolnym 2016/2017. Celem pierwszego cyklu seminariów było przedstawienie konsekwencji II wojny światowej i okupacji ziem Rzeczypospolitej Polskiej. Szkolenia obejmowały sześć tematów dotyczących sytuacji Polski w latach 1937-1948.
Kolejny cykl szkoleń, zatytułowany "Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej", trwał dwa lata – w roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019. Cykl obejmował cztery tematy dotyczące historii Polski w latach 1768-1923. Każdy z tematów był realizowany podczas dwóch spotkań z nauczycielami, które składały się z wykładu, warsztatów metodycznych oraz elementu multimedialnego. W szkoleniach uczestniczyło ok. 500 nauczycieli.
W roku szkolnym 2019/2020 szkolenia odbywały się pod hasłem "Korzenie totalitaryzmu"; uczestniczyło w nich ponad 300 pedagogów z całej Polski. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ aszw/