Działalność organizacji pozarządowych, aby była skuteczna, musi mieć wsparcie medialne. Dlatego cieszę się bardzo, że Narodowy Instytut Wolności i polska telewizja publiczna podpisują porozumienie o współpracy systemowej - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Podpisanie umowy ramowej o współpracy pomiędzy Telewizją Polską S.A. a Narodowym Instytutem Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego odbyło się w piątek w Warszawie z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
"Działalność organizacji pozarządowych, aby była skuteczna i żeby problemy, które one rozwiązują były faktycznie szybko i sprawnie rozwiązywane, musi mieć wsparcie medialne. Dlatego cieszę się bardzo, że Narodowy Instytut Wolności i polska telewizja publiczna podpisują dzisiaj porozumienie o współpracy systemowej. Dzięki temu Narodowy Instytut Wolności, polskie organizacje pozarządowe będą miały, jak rozumiem, łatwiejszy dostęp do telewizji publicznej" - powiedział Gliński.
Jak dodał, będzie można m.in. organizować różnego rodzaju kampanie społeczne. "Ale także rzecz konkretna - czyli np. gala wolontariatu, gala Korpusu Solidarności - to jest z kolei program, który Narodowy Instytut Wolności, (...) organizuje, którego celem jest wsparcie polskich wolontariuszy" - zauważył wicepremier.
Członek zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz powiedział, że ważnym elementem życia w państwie demokratycznym jest publiczna telewizja.
"Trudno budować zdrową tkankę społeczną, trudno spajać społeczność bez mediów publicznych, więc również dla telewizji publicznej wspieranie społeczeństwa obywatelskiego jest jednym z najważniejszych naszych zadań" - zapewnił.
Matyszkowicz powiedział, że ostatnie dwa lata od rozpoczęcia pandemii pokazały jak istotne jest mobilizowanie społeczeństwo do tego, żeby wspierało działania pomocowe.
Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk przypomniał, że kierowana przez niego instytucja istnieje prawie 5 lat, w czasie których wsparła 4 500 organizacji.
"Jedną z najważniejszych misji NIW jest edukacja obywatelska" - dodał Kaczmarczyk. W jego ocenie trudno sobie wyobrazić, żeby edukacja obywatelska odbywała się bez wsparcia mediów, szczególnie publicznych.(PAP)
szz/ agz/ dki/