Przesłanie misji na Zachód Jana Karskiego jest wciąż aktualne, a postać polskiego emisariusza uosabia walkę o godność człowieka i jego prawo do życia - zgodzili się w piątek w Muzeum Historii Polski w Warszawie organizatorzy "Dni Karskiego", które rozpoczną się w niedzielę w Toruniu. Celem przedsięwzięcia jest przypomnienie postaci polskiego kuriera, który narażał życie, aby poinformować świat o Holokauście.
"Dni Karskiego" są pilotażowym projektem, realizowanym przez Muzeum Historii Polski, w związku z przypadającym w 2014 roku stuleciem urodzin Jana Karskiego. Dwudniowe wydarzenie jest częścią rozpisanego na cztery lata programu "Jan Karski. Niedokończona misja", któremu patronuje prezydent Bronisław Komorowski.
„Myśl i czyny Karskiego są bliskie takim ideom jak m.in. miłość bliźniego czy sprawiedliwość” – podkreślił w piątek John Kurowski, amerykański prawnik i filantrop polskiego pochodzenia, który wspiera organizację „Dni Karskiego”. Ich częścią będzie m.in. sympozjum poświęcone walce o prawa człowieka oraz solidarności społecznej.
„Myśl i czyny Karskiego są bliskie takim ideom jak m.in. miłość bliźniego czy sprawiedliwość” – podkreślił w piątek John Kurowski, jeden z organizatorów „Dni Karskiego”, podczas których odbędzie się m.in. sympozjum poświęcone walce o prawa człowieka oraz solidarności społecznej.
Jak przypomniał Kurowski, Karski podjął się ważnej dla świata misji w celu poinformowania opinii publicznej o Zagładzie Żydów. „Mógł przecież, tak jak wielu, spokojnie żyć na emigracji. Wybrał jednak inną rolę, o wiele bardziej ryzykowną (...). Narażał życie, aby zatrzymać dokonujące się zło” - tłumaczył Kurowski.
Zgodziła się z nim Susana Cavallo z jezuickiego Uniwersytetu Loyoli w Chicago, współorganizującego "Dni Karskiego". Jak podkreśliła, że historii II wojny światowej nie sposób rozpatrywać w oderwaniu od dziejów Polski, w których centralną postacią jest właśnie Karski. Jak tłumaczyła, o postaci bohaterskiego kuriera dowiedziała się oglądając film dokumentalny Claude’a Lanzmanna „Shoah” z 1985 r. „Bezsilność i ból Karskiego podczas relacjonowania przez niego historii misji na Zachód zrobiły na mnie wielkie wrażenie. To był człowiek, który żył dla innych” – podkreśliła Cavallo.
W opinii Ewy Wierzyńskiej, koordynatorki programu MHP „Jan Karski. Niedokończona misja”, postać polskiego emisariusza uosabia walkę o godność człowieka i jego prawo do życia. „Powinniśmy słuchać Karskiego z uwagą, ponieważ w niezwykły sposób łączy on idealizm z pragmatyzmem, chłodną analizą rzeczywistości” – tłumaczyła w rozmowie z PAP Wierzyńska.
Wyraziła nadzieję, że dziedzictwo Karskiego zostanie na nowo odkryte przez Polaków w związku z przyszłorocznymi obchodami 100. rocznicy urodzin kuriera. „Czekamy na ogłoszenie roku 2014 przez Sejm Rokiem Jana Karskiego (...). Mamy nadzieję, że po wydarzeniach towarzyszącym obchodom, wszyscy Polacy dowiedzą się, kim był Karski i dlaczego należy mu się miano bohatera” – podsumowała Wierzyńska.
***
Organizatorami projektu są: Muzeum Historii Polski w Warszawie, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytet Loyola w Chicago.
Mecenasem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W realizacji projektu pomogli prywatni darczyńcy Zygmunt A. Rolat i John Kurowski.
Partnerem wydarzenia są m.in. Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce oraz Fundacje Edukacyjne Jana Karskiego w Warszawie i Chicago.
Partnerem medialnym "Dni Karskiego" jest portal historyczny dzieje.pl. (PAP)
wmk/