W Białymstoku polscy muzułmanie modlili się w piątek w intencji ojczyzny i żołnierzy, w związku z przypadającym 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego. Uroczystości wyznawców islamu są w Podlaskiem stałą częścią programu wojewódzkich obchodów święta, podobnie jak modlitwy trzech innych wyznań.
Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Święta Konstytucji 3 Maja i Święta Wojska Polskiego odbywają się w Podlaskiem od kilkunastu lat. To powrót do tradycji przedwojennej, kiedy były one obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 r.
W piątkowej uroczystości w białostockim meczecie, powstałym po gruntownej, zakończonej półtora roku temu przebudowie Domu Kultury Muzułmańskiej, wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych. Modlitwom przewodniczył imam muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Białymstoku Mirzogolib Radzhabaliev.
"Jeżeli kochamy Boga, to kochać musimy też rodzinną ziemię, którą przeznaczył nam Bóg na ziemskie bytowanie naszych ojców, dziadów, a teraz i nas samych. Kochać ludzi, którzy byli sąsiadami naszych przodków, i z którymi dzielimy obecne wszelkie, codzienne radości oraz zmartwienia, to nasz obowiązek i nasza solidarność" - mówił w okolicznościowym wystąpieniu przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, mufti Tomasz Miśkiewicz.
Podkreślał, że trzeba dbać o "dar wolności i niepodległości". "Musimy dbać wszyscy, bez względu na nasze wyznanie, pochodzenie, trzeba się troszczyć, aby go nie utracić. Kochajmy swoją ziemię każdego dnia, bądźmy wierni hasłu wypisanemu na wojskowych sztandarach +Bóg, honor, ojczyzna+. Szanujmy prawo, szanujmy wiarę, szanujmy rodzinę. To są wartości, dzięki którym odrodziła się Polska" - zaznaczył Miśkiewicz.
Przypomniał, że wśród tych, którzy walczyli i zginęli za polską niepodległość, było wielu muzułmanów. Apelował o pamięć o nich.
Polscy wyznawcy islamu to przeważnie Tatarzy. Ich największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim.
U zarania II Rzeczypospolitej istniał Pułk Ułanów Tatarskich, utworzony w 1919 r. z żołnierzy, którzy przeszli do wojsk polskich z armii rosyjskiej. Wziął on udział m.in. w wyprawie kijowskiej i w obronie Płocka przed bolszewikami. Po kilku latach został rozformowany, ale część żołnierzy utworzyła oddzielny szwadron w 13 Pułku Ułanów Wileńskich, który walczył potem w kampanii wrześniowej 1939 r.
Dokładna liczba wyznawców islamu w Polsce nie jest znana. Społeczność muzułmańska w województwie podlaskim oceniana jest na ok. 1,5 tys. osób, z czego połowa mieszka w Białymstoku. Liczba wszystkich polskich muzułmanów należących do MZR szacowana jest na 5 tys. osób. Wszystkich muzułmanów w Polsce, wliczając w to również m.in. studentów, przedsiębiorców, służby dyplomatyczne czy uchodźców z krajów islamskich, jest ok. 60 tys.
Oprócz muzułmańskich modlitw za ojczyznę, w programie obchodów narodowych świąt w Białymstoku, rokrocznie są również odprawiane nabożeństwa prawosławnych, ewangelików i katolików. Podkreśla to wielokulturowy i wielowyznaniowy charakter tego regionu.(PAP)
Autor: Robert Fiłończuk
rof/ mir/