Centrum Badawczo-Rozwojowym (CBR) PKN Orlen w Płocku chce wspierać dzieci i młodzież w nauce m.in. w chemii. W piątek, w ramach pilotażowego projektu, placówkę odwiedziło ok. 70 uczniów płockich szkół, które mogły poznać m.in. co to jest i do czego służy ropa i jak powstają z niej klocki lego.
Jak powiedział PAP Arkadiusz Majoch, dyrektor CBR z biura innowacji i rozwoju nowych technologii, PKN Orlen, już obecnie placówka „bardzo intensywnie” współpracuje z polskimi uczelniami w zakresie edukacji i praktyk studentów.
„Jeżeli możemy to robić i robimy dla osób kształcących się w kierunku chemicznym, to powinniśmy tę akcję rozszerzać i stąd inicjatywa, aby zaprosić dzieci, które szukają ciekawych, fascynujących atrakcji, a my możemy się nimi podzielić. Oczywiście atrakcje te mają charakter edukacji i nauki” - podkreślił Majoch.
Dodał, iż CBR planuje kontynuować projekt w ramach dedykowanych spotkań i możliwość, które będzie dawała rozbudowa ośrodka. „Chcemy zapraszać do nas nauczycieli ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych, aby mogli prowadzić zajęcia ze swoimi uczniami, korzystając z możliwości, jakie daje nasze Centrum” - wyjaśnił Majoch.
Zaznaczył przy tym, że w zamyśle jest to oferta dla szkół w Płocku, ale nie tylko, aby uatrakcyjnić proces nauczania w zakresie chemii czy fizyki, korzystając z bazy i doświadczenia CBR. „Plan co do tego będzie przygotowywany i musi być przygotowywany wspólnie ze środowiskiem nauczycieli” - dodał Majoch.
Odnosząc się do piątkowego wydarzenia edukacyjnego w CBR w Płocku, Anna Plis z biura innowacji i rozwoju nowych technologii PKN Orlen, zwróciła uwagę, iż w koncernie i jego grupie kapitałowej trwa aktualnie Tydzień Wolontariatu, któremu patronuje korporacyjna Fundacja Orlen.
„Stwierdziliśmy, że bardzo fajnie byłoby pokazać dzieciom CBR, a przede wszystkim, że chemia jest fajna, magiczna, żeby zaszczepić w nich zainteresowanie tym przedmiotem, tą dziedziną nauki, a być może w przyszłości efektem będzie to, że zasilą one szeregi pracowników PKN Orlen” - powiedziała PAP Plis.
Jak zaznaczyła, to program pilotażowy, a planowana kontynuacja projektu ma obejmować także młodzież, aby ułatwić w ten sposób wybór dalszej ścieżki edukacji.
W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny PKN Orlen, największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i jeden z największych tego typu w Europie. W piątek tamtejsze CBR odwiedziła grupa ok. 70 dzieci w wieku 6 do 11 lat, w tym pracowników ośrodka, a także uczniów płockiej szkoły podstawowej nr 11.
W ramach projektu CBR przygotowało kilka stacji eksperymentalnych, gdzie dzieci mogły uczestniczyć m.in. w warsztatach chemicznych „Chemia to magia” z użyciem prostych produktów kuchennych, jak olej, mąka, soda i ocet oraz materiałów plastycznych, jak bibuła i plastelina.
Goście CBR zapoznali się również z zasadami bezpieczeństwa i środkami ochrony osobistej pracowników PKN Orlen pracujących na terenie samego zakładu produkcyjnego oraz CBR. Poznały też historię budowy płockiego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego.
W ramach zajęć edukacyjnych dla dzieci przygotowano też prezentacje, np. na temat tego, co to jest i do czego służy ropa, jak z ropy robi się klocki lego oraz czym pachnie benzyna i dlaczego widać w niej tęczę. Była także część zajęć plastycznych.
Podczas edukacyjnego spotkania zbierano również karmę dla zwierząt, którymi opiekuje się jedna z fundacji w Mińsku Mazowieckim.
CBR PKN Orlen w Płocku otwarto w maju 2021 r. Jego budowa trwała od kwietnia 2019 r. i kosztowała ok. 184 mln zł. Placówka zajmuje się m.in. optymalizacjami procesów produkcji oraz nowymi technologiami w segmentach petrochemii, rafinerii, a także nisko i zeroemisyjnej energetyce.
Najważniejszą częścią CBR jest zaplecze badawczo-testowe z Halą Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni blisko 2 tys. metrów kw., które dzięki zaawansowanej konstrukcji i technologii umożliwia elastyczną zabudowę instalacji badawczych i pilotowych o wysokości dochodzącej nawet do 15 metrów. W ten sposób, według koncernu, nowe technologie oraz rozwiązania „wprost z fazy naukowych doświadczeń będą mogły wkroczyć w etap testowania w okolicznościach bliskich realnym warunkom produkcji”.
Otwierając CBR, PKN Orlen podkreślał, że w zakresie badań i rozwoju współpracuje m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską i Politechniką Gdańską, jak również z instytutami z Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz indywidualnie z wynalazcami.(PAP)
mb/