Komisja Robotnicza Hutników NSZZ "Solidarność", która działa w kombinacie metalurgicznym w Nowej Hucie otrzymała środę Srebrny Medal "Cracoviae Merenti". Wyróżnienie jest przyznawane w uznaniu szczególnych zasług dla Krakowa.
Przed uroczystą sesją w magistracie przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider podkreślił, że działacze nowohuckiej Solidarności walnie przyczynili się do wygranej walki o wolną Polskę.
"To rodzaj podziękowania ze stron władz Krakowa młodym ludziom, którzy w trudnych czasach naszego kraju wzięli na siebie ciężar poważnych zmian" - powiedział dziennikarzom. Po sierpniu '80 do NSZZ "Solidarność" w ówczesnej Hucie im. Lenina (zatrudniającym wówczas blisko 40 tys. pracowników) wstąpiło ponad 90 proc. załogi. Na czele tej organizacji związkowej w Polsce stanęła Komisja Robotnicza Hutników (KRH) NSZZ "Solidarność" - przypomniano w uchwale Rady Miasta Krakowa.
„13 grudnia 1981 roku - członkowie KRH - którym udało się uniknąć internowania (Mieczysław Gil, Stanisław Handzlik, Jan Ciesielski, Edward Nowak) - zostali przywódcami strajku w kombinacie w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Pacyfikacja protestu przez oddziały ZOMO i skazanie jego organizatorów na kilkuletnie wyroki więzienia, nie powstrzymało hutników przed kontynuowaniem oporu przeciwko reżimowi Jaruzelskiego. Ceną za nią było również życie. Na nowohuckich ulicach polegli podczas manifestacji młody hutnik Bogdan Włosik, a kilka miesięcy później Ryszard Smagur” - można przeczytać we wspomnianej uchwale.
We wrześniu 1982 r powstała Tajna Komisja Robotnicza Hutników NSZZ "Solidarność", jako podziemne kierownictwo zdelegalizowanego przez komunistów związku na terenie kombinatu. Komisja prowadziła działalność do 1989 r. w oparciu o Społeczny Fundusz Pomocy Pracowniczej oraz Duszpasterstwo Hutników przy parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na os. Szklane Domy. Wydawała własne pismo "Solidarność Hutników".
„Ten medal dedykuję tym wszystkim, którzy nam pomagali. Niektórzy już od nas odeszli, a uczestniczyli w walce o przyszłość, o lepszy byt. Oni nigdy nie byli na pierwszych stronach gazet, ale nie można o nich zapominać" - powiedział obecny przewodniczący Komisji Robotniczej Hutników NSZZ "Solidarność" (działał w niej także w okresie PRL) Władysław Kielan.
Medal "Cracoviae Merenti" ustanowiony został w 1992 r. specjalną uchwałą Rady Miasta Krakowa. Jest przyznawany osobom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla miasta. Pierwszymi wyróżnionymi tym honorowym odznaczeniem byli papież Jan Paweł II (złoty medal) i Krzysztof Penderecki (srebrny). (PAP)
rcz/ ls/