Zwyczaje związane z jesiennymi pracami na wsi w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu czy tradycyjne, podlaskie smaki w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będzie można poznać podczas festynów etnograficznych, które w niedzielę odbędą się w podlaskich skansenach.
W niedzielę w woj. podlaskim odbędą się dwa festyny etnograficzne - "Jesień w Polu i Zagrodzie" Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz "I Podlaski Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich - Podlaskie Smaki" Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku.
W Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu przygotowano pokazy jesiennych prac w polu jak kopanie ziemniaków motykami i kopaczką konną. Tradycyjnie na zakończenie zbierania ziemniaków gospodarz bronował pole, a następnie je orał, pokazy tych prac odbędą się także w skansenie.
Będzie można też oglądać pokazy m.in. kiszenia kapusty, darcia pierza, wyrobu drewnianych zabawek, tradycyjnego wypieku chleba czy wyciskania oleju. Zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił m.in. w ubijaniu masła czy tkaniu na krosnach. Na scenie odbędą się koncerty lokalnych zespołów folklorystycznych, a na rozstawionych wokół straganach będzie można spróbować i kupić regionalne potrawy.
Natomiast Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza na "pyszną" imprezę plenerową, podczas której gospodynie z całego województwa, a także lokalni producenci kulinariów wezmą udział w konkursach, a ich specjały można będzie degustować a także poznać ich receptury. Dotąd festyn "Podlaskie Smaki" był konkursem dla lokalnych producentów żywności, w tym roku, we współpracy z samorządem województwa podlaskiego, rozszerzono formułę o konkurs "Jesienny Smak" dla Kół Gospodyń Wiejskich.
Oprócz kulinarnych konkursów przygotowano pokazy i warsztaty m.in. pieczenia babki ziemniaczanej czy przyrządzania knysz, pieczonych pierożków. Będzie można też m.in. wziąć udział w pokazie gotowania potraw, które jadano na terenach Polski w średniowieczu.
W programie znalazły się też liczne występy zespołów folklorystycznych, jarmark, a także m.in. prelekcja o tradycyjnych strojach regionalnych oraz możliwość zwiedzania muzealnych wystaw.
Imprezy rozpoczną się przed południem, potrwają do popołudnia.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ aszw/