Biblioteka Miejska w Ustce jest jedną z 20 w Polsce, które w ramach programu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” tworzą Cyfrowe Centra Edukacji, by wesprzeć w nauce i adaptacji uczniów z Ukrainy. W Ustce zajęcia rozpoczną się 22 września – podała rzeczniczka magistratu Eliza Mordal.
Ustecka biblioteka, podobnie jak 19 innych w Polsce, które realizują program zakładający tworzenie Cyfrowych Centrów Edukacji, wyposażona została w sprzęt i materiały edukacyjne, a do pomocy uczniom z Ukrainy zostali zatrudnieni nauczyciele mówiący po ukraińsku.
Mordal zaznaczyła, że Cyfrowe Centrum Edukacji ma wspierać edukację i adaptację dzieci z Ukrainy przebywających w gminie, a w efekcie zwiększyć integrację dzieci polskich i ukraińskich, a także pomagać szkołom w realizacji zadań związanych z edukacją dzieci na uchodźctwie.
Darmowe dla uczestników zajęcia w Bibliotece Miejskiej w Ustce (Pomorskie) rozpoczną się 22 września. „Wsparcie udzielane będzie w czwartki, w godz. 13.30-16.30, w piątki od godz. 14.30 do godz. 17.30 i soboty w godz. 10.00-14.00. Chętni mogą zgłaszać się do siedziby biblioteki mieszczącej się przy ul. Kopernika 22” – przekazała rzeczniczka prasowa usteckiego magistratu.
„Biblioteka dla wszystkich. Równi. Różni. Ważni” to projekt społeczno-edukacyjny umożliwiający dzieciom i młodzieży, zarówno z Ukrainy, jak i z Polski, wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji. Projekt realizowany jest przez międzynarodową organizację humanitarną Save the Children International oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Z kolei w Słupsku (Pomorskie) ma ruszyć punkt do nauki zdalnej dla uczniów z Ukrainy, którzy kontynuują naukę w ukraińskim systemie edukacji. Jego utworzenie planuje Młodzieżowy Dom Kultury (MDK) we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miejskiego.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa słupskiego magistratu Monika Rapacewicz, punkt ma funkcjonować od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 13.00. Zainteresowani skorzystaniem z tej formy pomocy powinni skontaktować się z sekretariatem MDK.
„Do dyspozycji uczniów zostanie oddana sala wyposażona w sprzęt komputerowy, pozwalający na efektywną i samodzielną pracę. Wspierać działalność punktu oraz służyć pomocą dzieciom będzie wolontariusz, znający język ukraiński, który już zgłosił się do organizatorów” – przekazała Rapacewicz. (PAP)
Autorka: Inga Domurat
ing/ mhr/