Działająca od grudnia w Gliwicach miejska instytucja kulturalna Centrum Kultury Victoria prowadzi program dla organizacji, artystów, animatorów i organizatorów imprez lub warsztatów. W ramach „startupów kulturalnych” można uzyskać do 10 tys. zł dofinansowania lokalnych przedsięwzięć.
Jak wynika z informacji CK Victoria, zamieszczonych w biuletynie informacyjnym gliwickiego samorządu, "startupy kulturalne" to konkurs mający stwarzać warunki rozwoju dla organizacji i osób działających w sferze kultury. W efekcie, dzięki ciekawym wydarzeniom i inicjatywom, mają zyskiwać mieszkańcy Gliwic, zainteresowani udziałem w kulturalnym życiu miasta
Program kierowany jest do organizacji, artystów, animatorów, organizatorów imprez, warsztatów i tym podobnych; do profesjonalistów oraz ruchu amatorskiego. Uczestnicy mogą liczyć np. na udostępnienie sali koncertowej, wypożyczenie sprzętu (np. nagłośnienia), pokrycie kosztów promocji, wsparcie merytoryczne czy bezpośrednio - środki finansowe.
Obecnie, do 28 września, trwa nabór wniosków do drugiego konkursu. W programie szczególnie punktowane mają być: oryginalność, nowatorskie podejście i wykorzystanie nowych miejsc - regulamin był konsultowany za pośrednictwem miejskiej platformy partycypacyjnej DecydujMY Razem.
W pierwszym konkursie "startupów kulturalnych" CK Victoria przyznało cztery dofinansowania, m.in. połączonej z koncertem premierze teledysku grupy Velveteve w gliwickiej Cechowni czy projektowi „Kultura zbliża – Salsa Central” - inicjatywy społecznej SUBU See U Be U.
„Startup kulturalny ma promować kulturę, ułatwiać twórcom działanie. Liczymy, że dzięki pomysłom zgłoszonym do kolejnych edycji, świetne inicjatywy trafią też do dzielnic Gliwic” – zaznaczył, cytowany w informacji CK Victoria, dyrektor instytucji Paweł Ciepliński.
Nowa w Gliwicach miejska instytucja kulturalna Centrum Kultury Victoria rozpoczęła działalność 1 grudnia ub. roku. Victoria ma oferować koncerty, wystawy, festiwale, edukację kulturalną i współpracę z twórcami. Siedziba CK Victoria mieści się w budynku przy ul. Barlickiego 3.
Centrum ma docelowo funkcjonować także w przestrzeni ruin teatru Victoria przy al. Przyjaźni, od którego wzięło swoją nazwę. W przyszłości dla tego miejsca miasto planuje metamorfozę: powstać tam Rynek Kultury – przestrzeń, w której mieszkańcy i goście z innych miast będą spędzać czas wolny.
Pierwsze prace nad projektem nowej instytucji kultury – przerwane falami pandemii – podjęto wiosną 2020 r. Rok później jej koncepcję przedstawiono gliwickim radnym. Władze Gliwic uznały, że w przestrzeni miasta brakowało jednej dużej instytucji, która zajmowałaby się m.in. organizacją koncertów i festiwali, edukacją kulturalną i artystyczną, działając przy tym szerzej, niż wynikało to z przedsięwzięć kulturalnych realizowanych głównie przez Teatr Miejski czy Miejską Bibliotekę Publiczną.
Gliwiccy samorządowcy założyli, że w uznaniu wiedzy, działań i osiągnięć kadry pedagogów Młodzieżowego Domu Kultury, a także dostrzegając ograniczenia wynikające z tego, że MDK był placówką edukacyjną (a nie kulturalną), właśnie Dom powinien był stać się podwaliną i jednym z filarów nowego centrum kultury, działającego szerzej i w innych warunkach prawnych.
Przekształcenie polegało na likwidacji przez miasto MDK, z uzasadnieniem o planowanym utworzeniu instytucji kultury, która przejmie dział edukacyjny Domu. Następnie powołano instytucję kultury – Centrum Kultury Victoria, razem ze statutem. Pracownikom MDK zaoferowano ciągłość zatrudnienia oraz organizacji dotychczasowych. Koncepcję jednostki powiązano z planami pozyskania dofinansowania na odrestaurowanie ruin teatru Victoria.
CK Victoria ma odpowiadać za tworzenie miejskiego kalendarza wydarzeń. Założono, że do współpracy zostaną zaproszeni organizatorzy imprez, które mają już swoją publiczność, ale przewidziano też miejsce dla nowych organizatorów i nowych inicjatyw. Instytucja ma tworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń i pomysłów między sektorem publicznym, prywatnym i organizacjami pozarządowymi. Możliwe ma być też np. organizowanie rezydencji artystycznych czy projektów badawczych.
W budżecie miasta na 2022 r. dla CK Victoria przewidziano ponad 7,7 mln zł. Dodatkowo Centrum ma prowadzić działalność gospodarczą (np. sprzedaż biletów, dzieł sztuki, wydawnictw). Zakładane jest też poszukiwanie innych, zewnętrznych źródeł finansowania, jak dotacje unijne. W planach jest przygotowanie koncepcji rewitalizacji ruin teatru Victoria i ich otoczenia.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pat/