Od soboty w Jarosławiu (Podkarpackie) można oglądać wystawę plenerową „Berl Henner, pierwszorzędny galicyjski fotograf”, przygotowaną przez Muzeum Kamienica Orsettich w ramach festiwalu historycznego „Trzy Bramy”.
Jak poinformował PAP dyrektor placówki Konrad Sawiński, wystawę można będzie zobaczyć od soboty na murze muzealnym od ul. Trybunalskiej.
„Ta wystawa to świat dawnego Jarosławia z przełomu XIX i XX w., ukazana w portretach, tak pięknych, jak to było możliwe tylko w tamtych czasach. Są osobowości, establishment, ale także portrety rodzinne, ze szkolnej ławy czy pamiątki z wojska” – wyjaśnił.
Na wystawie zobaczyć można również widoki Jarosławia z tamtych lat, bo Berl Henner lubił, jak podkreślił Sawiński, wybrać się w teren. „Dokumentował również uroczystości, takie choćby jak poświęcenie budynku jarosławskiego szpitala w 1902 r., gdzie już rok później byli przyjmowani pierwsi pacjenci” – mówił dyr. jarosławskiego muzeum.
Bernard (Berl) Henner urodziła się 8 stycznia 1866 r. w Przemyślu; zmarł 13 października 1913 r. we Lwowie. Działał w Przemyślu, Jarosławiu, Krakowie i Lwowie.
Razem z bratem uczył się fotografii w atelier ojca. W 1890 r. przeniósł się do Jarosławia. Początkowo pracował w filii zakładu ojca, a następnie otworzył własne atelier. Około 1905-06 sprzedał wszystkie dobra w Jarosławiu i przeprowadził się do Krakowa, gdzie otworzył zakład „Maria” przy ul. Szewskiej 27.
Następnie przeniósł się do Lwowa, gdzie w 1910 r. przy ul. Koralnickiej 4, obecnie A. Wołoszyna, otworzył swój ostatni zakład fotograficzny, po jego śmierci prowadzony przez Marcina Jaegera.
Na łożu śmierci przeszedł z judaizmu na katolicyzm; jego synowie dokonali konwersji wcześniej, w czasie pobytu w Krakowie. Pochowany jest w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy, dokąd jego ciało w 1920 r. sprowadził syn Gabriel Tadeusz. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ pat/