Uroczystości religijne, wystawa fotograficzna, konferencja związana z nauczaniem błogosławionego ks. Michała Sopoćki i promocja reprintu jego pracy doktorskiej oraz gala nagród jego imienia - znalazły się w programie Dni Patronalnych Miasta Białystok. Sopoćko jest jego patronem.
Ks. Michał Sopoćko (1888-1975) był w latach 1933-1936 w Wilnie spowiednikiem i powiernikiem duchowym świętej siostry Faustyny Kowalskiej. Oboje byli zaangażowani w promowanie kultu Bożego Miłosierdzia i są nazywani orędownikami tego kultu.
Od 1947 roku do śmierci w 1975 roku ks. Sopoćko mieszkał, pełnił posługę kapłańską i pracował w Białymstoku. Od lutego 2016 roku jest patronem tego miasta. Decyzję w tej sprawie podjęli wówczas białostoccy radni, zgodę wyraziła Stolica Apostolska.
Rozpoczęte w sobotę Dni Patronalne, współorganizowane przez Archidiecezję Białostocką i miasto, odbywają się po raz siódmy. Organizowane są zawsze pod koniec września, co ma związek z rocznicą beatyfikacji księdza Sopoćki, która miała miejsce w Białymstoku 28 września 2008 roku.
Tegoroczne Dni Patronalne potrwają do najbliższej środy. Rozpoczęła je w sobotę konferencja popularno-naukowa poświęcona rodzinie w świetle nauczania księdza Sopoćki, połączona z promocją reprintu jego pracy doktorskiej z 1926 roku, zorganizowana w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej. Wzięli w niej udział m.in. metropolita białostocki abp Józef Guzdek, biskup pomocniczy Henryk Ciereszko i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
W niedzielę i poniedziałek w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku będzie można oglądać wystawę fotograficzną związaną z patronem Białegostoku. W środę odbędzie się gala wręczenia nagrody imienia patrona "Michały 2022", przyznawanej przez miesięcznik Archidiecezji Białostockiej "Drogi Miłosierdzia".
Główne uroczystości o charakterze religijnym zaplanowano na wtorek i środę; będzie to m.in. procesja z relikwiami. Dni zakończy uroczysta msza św. w intencji mieszkańców miasta, którą w archikatedrze białostockiej odprawi metropolita Józef Guzdek. (PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ pad/