Mumia 8-letniego chłopca, sarkofag, fragment Księgi Umarłych są wśród zabytków, które można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Lublinie na wystawie „Magia starożytnego Egiptu”. Ekspozycja dostępna będzie do 5 marca.
W 200. rocznicę odczytania hieroglifów i 100. rocznicę odkrycia grobowca Tutanchamona Muzeum Narodowe w Lublinie przygotowało wystawę poświęconą dawnemu Egiptowi. Poprzez zabytki związane z historią, kulturą, życiem codziennym, religią oraz obrzędami pogrzebowymi ukaże ona najistotniejsze aspekty świata starożytnych Egipcjan.
Na wystawie zostanie zaprezentowanych blisko 200 zabytków, z których część pokazywana będzie po raz pierwszy. Wśród prezentowanych obiektów są m.in. fragment Księgi Umarłych, mumia kota, mumia małego krokodyla, maski sarkofagowe, fragment bloku z imionami Totmesa III.
„Mamy jeszcze na przykład skrzynkę kanopską, w której znajdowały się urny służące do przechowywania organów podczas mumifikacji, gdy wyciągano je z człowieka. Uważano, że siedliskiem mądrości jest serce, które zostawiano, a mózg po prostu wyrzucano” – wyjaśnił w piątek, przed rozpoczęciem wystawy, jej kurator, Maciej Drewniak.
Punktem kulminacyjnym wystawy jest drewniany sarkofag Neferiti i mumia 8-letniego chłopca z IV w. p.n.e. „Najmniejszy obiekt na naszej wystawie ma zaledwie 1 cm na 1 cm – to jest amulet w postaci skarabeusza, a największy zabytek to liczący ponad 3 tys. lat sarkofag. Z kolei najstarszy zabytek ma ponad 5 tys. lat i są to naczynia gliniane” – powiedziała dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie Katarzyna Mieczkowska.
Eksponaty wypożyczono z: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.
Wystawa została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycję „Magia starożytnego Egiptu” będzie można oglądać do 5 marca 2023 r.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ aszw/