W piątek w Poznaniu rozpoczyna się 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Według dyrektor konkursu Karoliny Kaźmierczak poziom w tym roku będzie niezwykle wysoki; jurorzy staną przed bardzo trudnym wyborem.
Konkurs otworzy w piątek koncert inauguracyjny w Auli Uniwersyteckiej, podczas którego z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wystąpi Veriko Tchumburidze, laureatka I nagrody 15. Konkursu Wieniawskiego.
"Tegoroczny konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Był też rekordowy jeśli chodzi o liczbę zgłoszeń – do preselekcji zgłosiło się 224 skrzypków z 30 krajów świata. Cieszy nas ogromnie, zwłaszcza po tych latach pandemicznych, że tylu młodych wykonawców wciąż jest tak bardzo zainteresowanych wystąpieniem w konkursie" – powiedziała PAP Karolina Kaźmierczak.
Jak podkreśliła, konkursową publiczność czekają dwa tygodnie wyjątkowych emocji.
"Miałam przyjemność wysłuchania wszystkich preselekcyjnych nagrań naszych uczestników. Jestem przekonana, że poziom obecnego konkursu będzie niezwykle wysoki. Sama miałabym duży problem, żeby z tych nagrań wybrać finałową szóstkę. Myślę, że nasi jurorzy będą mieli bardzo trudne zadanie" - powiedziała.
Z powodu pandemii melomani czekali na dzień rozpoczęcia 16. Konkursu Wieniawskiego sześć lat; zwykle wydarzenie organizowane jest co pół dekady. Karolina Kaźmierczak przyznała, że dodatkowe miesiące były czasem w którym można było jeszcze lepiej przygotować rozpoczynające się właśnie wydarzenie, nie był to jednak czas spokojny - także w kontekście organizacji konkursu.
"Ten rok był niezwykle trudny ze względu na pandemię, na wojnę, było też wiele innych sytuacji, jednak nie ma dziś chyba sensu mówić o trudach. Te dodatkowe miesiące pozwoliły nam także spojrzeć na konkurs nieco innym okiem, mogliśmy przeformułować pewne rzeczy, dostosować do obecnych czasów" - powiedziała.
Pierwotnie Konkurs Wieniawskiego miał być przeprowadzony w październiku 2021 roku; zmianę terminu wymusiła pandemia i przeniesienie na 2021 rok Konkursu Chopinowskiego.
"Bardzo byśmy chcieli spotkać się w Poznaniu na 17. konkursie już za cztery lata. Naszym zamierzeniem jest powrót do klasycznych dat konkursowych. Może też dzięki temu będziemy w stanie nieco osłodzić naszym melomanom tę dłuższą przerwę przed obecnym konkursem" – powiedziała PAP Karolina Kaźmierczak.
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego po raz pierwszy został zorganizowany w 1935 roku. Dziś jest najstarszym istniejącym i jednym z najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie, jest jedną z najważniejszych polskich marek kulturalnych.
Do Poznania przyjeżdżają najlepsi młodzi skrzypkowie reprezentujący kraje niemal wszystkich kontynentów.
Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 8-20 października. Do II etapu zakwalifikuje się 15 uczestników, a do etapu finałowego – 6.
Kandydatów będzie oceniać międzynarodowe jury złożone z osobowości muzycznych pod przewodnictwem znakomitych wiolinistów: Augustina Dumay oraz Daniela Stabrawy. Pula nagród w konkursie wynosi 115 tysięcy euro. Gala wręczenia nagród i koncert laureatów odbędzie się 21 października w Poznaniu. 23 października w Warszawie odbędzie się II Koncert Laureatów.
Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie wspierają samorządy Wielkopolski i Poznania. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ pat/