Test na astronautę, pokaz elektrycznego bolida, budowa łazika z klocków lego – to tylko niektóre atrakcje sobotniej Nocy Naukowców na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Start imprezy o godz. 15.
W tym roku Noc Naukowców na Politechnice Śląskiej odbywa się w czterech miastach: Gliwicach, Zabrzu, Katowicach i Rybniku. Hasło przewodnie to: "W rytmie eko". Na uczestników czeka ponad 180 aktywności. Na część obowiązują zapisy.
"Tegoroczny program jest bogaty i zróżnicowany – to wykłady, pokazy, warsztaty, wystawy, koncerty i popularnonaukowy talk-show. Wiele aktywności podejmuje kwestie ekologiczne m.in. elektromobilności, ochrony środowiska, ekobudownictwa czy ekologii w architekturze. Niektóre wydarzenia będą transmitowane na żywo w internecie" – zapowiada rzeczniczka Nocy Naukowców na Politechnice Śląskiej Agnieszka Kliks-Pudlik.
Wśród propozycji naukowych spotkań są m.in.: "Fantastyczny świat mikroorganizmów", "Zostań pilotem bezzałogowego statku powietrznego", "Kosmos w naszych rękach", "Chemiczna eksplozja kolorów", "Test na astronautę", "Bibliosfera dla małych, czyli bajki w strefie bajtla".
Miłośnicy nauki dowiedzą się także m.in.: jak działa procesor, czyli co wie haker, jak wieżowiec przetrwa trzęsienie ziemi, jak roboty widzą nasz świat, dlaczego metan jest zawsze groźny, a mikroplastik jest makroproblemem, jak zmęczenie wpływa na sprawność manualną i intelektualną, jak truto ludzi na przestrzeni lat, jak sterować dronem czy zbudować łazik z klocków Lego.
Nie zabraknie też kulturalnych aktywności, wśród nich – koncertu Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej (o godz. 17 i 18 na schodach na Wydziale Chemicznym) i potańcówki z Akademickim Zespołem Tańca "Dąbrowiacy" (od godz. 15 na deptaku przed Wydziałem Budownictwa).
Wydarzenie dofinansowano z budżetu państwa Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki". Partnerem wydarzenia jest Prezydent Miasta Gliwice, a partnerem instytucjonalnym Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Wydarzenie wpisuje się w Europejską Noc Naukowców - wydarzenie publiczne, które ukazuje różnorodność nauki i jej wpływ na codzienne życie obywateli. Jego celem jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. Większość tegorocznych wydarzeń Nocy Naukowców w miastach biorących udział w inicjatywie odbyła się w piątek 30 września. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ ekr/