Z okazji 60. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II w Mt514| Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie 13 października rozpocznie się cykl debat „Radość i nadzieja – spojrzenia na Sobór Watykański II”, poświęconych znaczeniu soboru.
W komunikacie przekazanym w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Mt514| Muzeum Jana Pawła II i i Prymas Wyszyńskiego Andrzej Arseniuk poinformował, że w związku z 60. rocznicą rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II zaplanowano cykl debat "Radość i nadzieja – spojrzenia na Sobór Watykański II" z udziałem znanych teologów i publicystów.
"Celem projektu jest stworzenie forum dialogu ludzi mających różne wizje Kościoła i odmienną wrażliwość eklezjalną" – wyjaśnił Arseniuk. "Zaproszeni do dyskusji zastanawiać się będą nad blaskami i cieniami recepcji Vaticanum II, a także nad rolą patronów Muzeum Mt 5,14 we wprowadzeniu dorobku soborowego w krwioobieg Kościoła w Polsce, a w przypadku Karola Wojtyły także w wymiarze powszechnym" – powiedział Arseniuk.
Pierwsza debata "Czy Sobór był potrzebny?" odbędzie się 13 października br. o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Hlonda 1, pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej. Wykład wygłosi ks. prof. Robert Skrzypczak z Akademii Katolickiej w Warszawie. Następnie odbędzie się dyskusja z udziałem prof. Michała Białkowskiego Z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ks. prof. Janusza Bujaka z Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie i red. "Więzi" Zbigniewa Nosowskiego.
Spotkanie poprzedzi otwarcie o godz. 17.30 okolicznościowej wystawy plenerowej przed Świątynią Opatrzności Bożej, w której wezmą udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Penacchio.
Druga debata "Jaki obraz Boga odsłania sobór" odbędzie się 27 października. Wykład wygłosi zakonnik dr. hab. Jan Paweł Strumiłowski. W debacie wezmą udział ks. dr hab. Robert Woźniak, ks. dr Tomasz Jaklewicz i dr Paweł Milcarek.
Następna debata "Cudzoziemiec w obcym świecie zaplanowana jest 10 listopada, kolejna "Sobór pyta o człowieka" odbędzie się 24 listopada, a ostatnie spotkanie "Polskie ślady soboru" – 6 grudnia.
II sobór watykański otworzył papież Jan XXIII 11 października 1962 r., a zamknął jego następca – Paweł VI 8 grudnia 1965 r. W jego otwarciu w bazylice świętego Piotra 11 października 1962 r. uczestniczyło prawie 3 tys. biskupów z całego świata – 2090 z Europy i obu Ameryk, 408 z Azji, 351 z Afryki i 74 z Oceanii. Na 150 biskupów z krajów komunistycznych do Watykanu przyjechało 25 z nich, w tym większość to Polacy. Byli wśród nich kardynał Stefan Wyszyński, abp Karol Wojtyła i abp Bolesław Kominek.
Program odnowy Kościoła wyznaczyła uchwalona w grudniu 1963 r. – pierwsza z 16 soborowych dokumentów – konstytucja "Sacrosantum Concilium", o liturgii świętej, która wskazała drogę odnowy praktyki liturgicznej Kościoła i odprawiania mszy św.
Trzy pozostałe soborowe konstytucje to: dogmatyczna "Lumen gentium" o Kościele, ukazująca wymiar jego tajemnicy i posłannictwa, i "Dei verbum" o objawieniu Bożym, a także Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym "Gaudium et spes". To obszerny wykład nauki społecznej Kościoła w obliczu zmian, jakie przyniósł XX wiek. Do ostatecznego kształtu tekstu przyczynił się arcybiskup Karol Wojtyła. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/