„Rusałkę” Antonina Dworzaka zaprezentuje w piątek w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich Teatr Wielki. Będzie to pierwsza w historii realizacja tej opery w Poznaniu.
Kierownictwo muzyczne objął Martin Leginus, który uważa "Rusałkę" za najpiękniejszą operę, jaka kiedykolwiek powstała. Reżyserem jest Karolina Sofulak. Uczestnicy premierowego pokazu usłyszą w tytułowej partii Iwonę Sobotkę, niewiernym Księciem będzie Dominik Sutowicz, natomiast Jeżibabą – Małgorzata Walewska.
"Nasza +Rusałka+ jest podróżą w głąb podświadomości. Jest przemieszaniem fantazji i rzeczywistości. +Rusałka+ jest baśnią, wiemy, że są tam dwa światy, ale my czytamy kompozytora i wiemy, że to, co naprawdę chciał nam powiedzieć to to, że świat jest jeden" – powiedziała w poniedziałek podczas zapowiadającej premierę konferencji prasowej Karolina Sofulak.
"Chciałyśmy pokazać tę jedność. Pokazać, że często to my sami tworzymy wszelkie podziały, z jakimi się borykamy w życiu codziennym, społecznym. Także konflikt między człowiekiem a naturą jest czymś sztucznym, przeciwintuicyjnym i działającym na naszą własną szkodę" – dodała.
Karolina Sofulak zauważyła też, że "Rusałka" opowiada o "naszej słowiańskiej duszy tym samym językiem, jakim my mówimy na co dzień".
Do tej pory Teatr Wielki w Poznaniu przygotował zaledwie jedną premierę czeskiego kompozytora; w 1934 roku wystawił "Diabła i Kasię".
"A przecież +Rusałka+ to jedno z najważniejszych dzieł w dorobku czeskiego kompozytora. Ta baśń muzyczna w mistrzowski sposób eksponuje bliskie dziewiętnastemu wiekowi zainteresowanie światem duchów i wodnych stworów, które nękają zwykłych śmiertelników. Kompozytor nasycił partyturę +Rusałki+ dramatyzmem i przejmującą nostalgią. To wspaniała romantyczna opowieść niosąca pytanie o siłę ludzkich namiętności" – podał Teatr Wielki.
"+Rusałka+ jest po prostu najpiękniejszą operą, jaka kiedykolwiek powstała. Współczuję wszystkim innym kompozytorom, wykonali świetną pracę, ale +Rusałka+ jest najlepsza" – powiedział Martin Leginus.
Przypomniał też, że spacerujący po Księżycu Neil Armstrong miał słuchać IX Symfonii e-moll op. 95 "Z Nowego Świata" Antonina Dworzaka. "Skoro muzyka Dworzaka zabrzmiała na Księżycu, musimy dołożyć starań, by również pięknie zabrzmiała w Poznaniu" – powiedział.
Ze względu na trwający remont siedziby Teatru Wielkiego spektakle prezentowane będą w pawilonie nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ aszw/