Najwyżsi dostojnicy państwowi na czele z prezydent Katalin Novak i premierem Viktorem Orbanem uczestniczyli w piątek na cmentarzu w Dunakeszi pod Budapesztem w pogrzebie Marii Wittner – uczestniczki powstania węgierskiego 1956 roku, zmarłej w połowie września w wieku 85 lat.
Po rewolucji została aresztowana przez urząd bezpieczeństwa i skazana na karę śmierci. Po spędzeniu dwustu dni w więzieniu zamieniono jej wyrok na dożywocie; wyszła z więzienia dopiero w 1970 r.
Wittner, która na Węgrzech jest uważana za bohaterkę narodową i symbol sprzeciwu wobec władzy komunistycznej, wzięła udział w powstaniu mając 19 lat. W trakcie walk w Budapeszcie została ranna, a po rewolucji została aresztowana przez urząd bezpieczeństwa i skazana na karę śmierci. Po spędzeniu dwustu dni w więzieniu zamieniono jej wyrok na dożywocie; wyszła z więzienia dopiero w 1970 roku. Aż do emerytury w 1980 roku pracowała jako szwaczka i sprzątaczka.
Po transformacji ustrojowej Wittner brała aktywny udział w życiu publicznym, w tym w różnych organizacjach kombatanckich związanych z rewolucją 1956 roku. W latach 2006-2014 zasiadała też w parlamencie z listy Fideszu. Była uhonorowana najwyższymi odznaczeniami państwowymi, w tym w 2006 roku Orderem Świętego Stefana. (PAP)
mrf/ tebe/