W tym roku 45. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Rostocku w Niemczech od 28 grudnia 2022 r do 1 stycznia 2023 r. Rejestracja grup mija 15 listopada, zaś rejestracja uczestników indywidualnych oraz uzupełnianie list uczestników grupowych 1 grudnia - poinformowała wspólnota z Taizé.
Od 1978 r. bracia z Taizé - wspólnota założona przez brata Rogera w 1940 r. - organizują na przełomie mijającego i nadchodzącego roku w różnych miastach Europy spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei przez Ziemię. Coroczne wydarzenie ma przybliżać do siebie młodych Europejczyków przez wspólne modlitwy, spotkania dyskusyjne w małych grupach, a także warsztaty poświęcone kwestiom religijnym, kulturalnym i społecznym.
Spotkania europejskie przeznaczone są dla młodych ludzi w wieku od 18 do 35 lat.
W tym roku 45. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Rostocku w Niemczech w od 28 grudnia 2022 r do 1 stycznia 2023 r.
"Uczestnicy spotkania będą przyjęci albo przez mieszkańców miasta i pobliskich miejscowości, albo w miejscach wspólnego zakwaterowania np. salach parafialnych, szkolnych lub w salach gimnastycznych. Wszyscy muszą zabrać ze sobą materac turystyczny i śpiwór, aby móc spać na podłodze" - podano w komunikacie.
"W przypadku osób, które zorganizowały sobie własne zakwaterowanie na cały czas trwania spotkania, podczas dokonywania zgłoszenia należy koniecznie podać swój adres zamieszkania" - wskazali bracia z Taizé. Zaapelowali, aby po przyjeździe zgłosić się w celu rejestracji, otrzymania programu, biletów itp. Zastrzegli, że gospodarze powinni skontaktować się z najbliższą parafią i wyjaśnić, że dana osoba z zagranicy zatrzymała się u nich i planuje uczestniczyć w programie.
Wyjaśniono, że proponowana suma pokrywająca koszty wyżywienia, przejazdów na miejscu, wynajęcia i wyposażenia miejsc spotkań, a także inne koszty organizacyjne nie jest identyczna dla wszystkich uczestników. "Przy jej ustalaniu bracia brali pod uwagę koszty utrzymania w różnych krajach" - zastrzegli.
Dla młodych Polaków, którzy przyjadą 26 grudnia orientacyjny udział w kosztach wyniesie 70 euro, zaś dla osób odpowiedzialnych za grupy, które prowadzą działalność zawodową pozwalającą im na większy wkład, zaproponowano 110 euro.
Wspólnota z Taizé, założona przez brata Rogera w 1940 r., liczy ponad stu braci różnej narodowości, katolików oraz pochodzących z różnych Kościołów protestantów, związanych ślubami zakonnymi składanymi na całe życie.
Taizé odwiedzają również zwierzchnicy Kościołów. Wspólnota gościła m.in. papieża Jana Pawła II, patriarchę Konstantynopola Bartłomieja, metropolitów prawosławnych, arcybiskupów Canterbury i wielu biskupów oraz innych duchownych katolickich, prawosławnych i protestanckich z różnych stron świata. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ ktl/