Założone w 1972 roku i liczące obecnie ok. 40 tysięcy członków Centrum Polsko-Słowiańskie (CP-S) w Nowym Jorku, służące społeczności polonijnej i innym imigrantom, uczciło w sobotę 50. rocznicę utworzenia tej instytucji. W uroczystości wziął udział m.in. wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.
Polityk zauważył, że kiedy zakładano CP-S, sama idea polsko-słowiańska wydawała się bardzo egzotyczna. Wyprzedziła wówczas o kilka lat pontyfikat Jana Pawła II, który był niczym innym, jak wypełnieniem idei Polski również wobec świata słowiańskiego. Osiem lat później rozpoczęła się polska Solidarność, przynosząca słowiańskim narodom płomień wolności - podkreślił Kamiński.
"Rok 50-lecia państwa organizacji jest także rokiem, w którym widzimy wyraźnie, że na obszarze świata słowiańskiego wciąż, tak jak niegdyś, rywalizują ze sobą Polska i Rosja. Tak jak kiedyś Polska jest nośnikiem wartości i ostoją dla tych wszystkich na wschodzie, którzy chcą wolności, chcą iść na Zachód. Również tak jak dawniej, Moskwa znajduje się znowu po stronie tych, którzy tę wolność odrzucają" – ocenił Kamiński.
Składając CP-S gratulacje i życzenia zaważył, że działalność i sukces tej organizacji w Ameryce nabierają szczególnego znaczenia. Nowojorska instytucja jest bowiem potrzebna także dlatego, aby wszyscy widzieli, że "Polacy potrafią zbudować świetny kraj w Polsce i świetną wspólnotę w USA, a także być przewodnikiem świata słowiańskiego w trudnym boju z Moskwą o naszą wspólną wolność" - podkreślił wicemarszałek.
Życzenia Centrum, jego władzom oraz członkom złożył również konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.
"Niech ten jubileusz będzie dla państwa nie tylko powodem do radości, ale też bodźcem i inspiracją do dalszego działania na rzecz polskiej społeczności i kultury w kolejnych latach" – mówił Kubicki.
Największa na wschodnim wybrzeżu USA organizacja społeczno-kulturalna amerykańskich Polaków uznaje za swoją misję udzielanie pomocy społecznej i prawnej imigrantom z Polski oraz innych krajów słowiańskich. Dzięki różnym programom członkowie CP-S mogą korzystać ze świadczeń miejskich, stanowych i federalnych.
Zrzeszeni w Centrum imigranci uczą się języka angielskiego, przygotowują do kursów na obywatelstwo USA, a także otrzymują wsparcie w załatwianiu formalności w urzędach, szpitalach, poszukiwaniu pracy itp. Seniorzy korzystają z obiadów za symboliczną opłatą, uczestniczą w zajęciach kulturalnych, edukacyjnych, językowych oraz rekreacyjnych. CP-S oferuje też stypendia dla uzdolnionej młodzieży i prowadzi zajęcia dla dzieci.
Centrum promuje dziedzictwo kulturowe Polski i innych krajów słowiańskich. Poprzez wydarzenia kulturalne stara się łączyć społeczności i pokolenia. Wydaje kwartalnik "Echo Polonijne", kontynuujący tradycję pisma "Głos".
Znaczącym wydarzeniem w historii działalności CP-S było utworzenie w 1976 roku Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, liczącej ponad 100 tys. członków. Unia udziela pożyczek na zakup nieruchomości, samochodów, a także oferuje inne usługi finansowe.
"Najważniejsze jest obecnie, aby nasza organizacja służyła Polonii przez następne 50 lat i była do tego przygotowana m.in. poprzez zmodernizowanie swoich struktur" – powiedział PAP prezes CP-S Marian Żak.
Z dzielnicy Greenpoint, gdzie znajduje się Centrum, wyprowadza się dużo Polaków. Zostało ich tam tylko 20 proc. spośród wcześniejszych 80 proc., dlatego instytucja musi otworzyć swoje podwoje także dla okolicznych mieszkańców - wyjaśnił Żak.
"W najbliższej przyszłości zamierzamy przygotować pięcioletni plan strukturalny, wzbogacający naszą działalność. W tym celu chcielibyśmy zaprosić (do współpracy) wszystkie narodowości mieszkające w naszym sąsiedztwie" – zapowiedział prezes organizacji.
Jak oznajmił, Centrum zamierza zintensyfikować swoją aktywność po ograniczeniach spowodowanych pandemią Covid-19. Będzie organizować m.in. imprezy artystyczne i przygotowywać je tak, aby były atrakcyjne także dla publiczności innej, niż polskojęzyczna. W ten sposób CP-S chce pozyskiwać nowych członków i zachęcić ich do działania na rzecz instytucji.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ szm/